• 2015-09-03

Dramma per Musica zaprezentuje mistrzów baroku

Polska prapremiera Orlanda, jednej z najlepszych oper mistrza barokowej muzyki Georga Friedricha Händla, w reżyserii Natalii Kozłowskiej, zainauguruje I Festiwal Oper Barokowych Dramma per Musica.

I Festiwal Oper Barokowych „Dramma per Musica” – plakat (źródło: materiały prasowe)

I Festiwal Oper Barokowych „Dramma per Musica” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Orlando w Teatrze Królewskim to pierwsze polskie przedstawienie tej wybitnej opery Georga Friedricha Händla. Od jej światowej prapremiery, zrealizowanej w 1733 roku w Teatrze Królewskim w Londynie pod okiem samego kompozytora, do dziś żaden polski twórca nie zmierzył się z inscenizacją tego dzieła. Orlando uznawany jest za jedną z najpiękniejszych oper czasów baroku, choć przez wiele lat dzieło to było niedoceniane. W Orlandzie Händel odwołał się do jednego z najważniejszych dla kultury europejskiej eposów – Orlanda Szalonego Ludovica Ariosta, stanowiącego inspirację dla wielu wybitnych artystów różnych epok (poetów, muzyków i malarzy). Budując na jego kanwie własną fabułę stworzył opowieść o ludziach zabłąkanych w świecie uczuć, o miłości odrzuconej, zranionej, zawiedzionej, szalonej, ale również i szczęśliwej. Dzieło stylistycznie oscyluje pomiędzy komedią, tragedią i opowieścią fantastyczną.

Ideą festiwalu Dramma per Musica jest prezentowanie w wersji scenicznej dzieł europejskich mistrzów baroku, takich jak G. F. Händel, A. Vivaldi czy J. P. Rameau, w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów. Spektaklom operowym towarzyszyć będą koncerty kameralne i recitale. Podczas 19 wydarzeń muzycznych przed festiwalową widownią zaprezentuje się blisko 100 artystów, w tym prawie 40 wokalistów.  Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w Łazienkach Królewskich, a główną sceną Festiwalu jest  Teatr Królewski. Inne lokalizacje Festiwalu to:  Warszawska Opera Kameralna, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz Uniwersytet Warszawski.

Festiwalowi towarzyszą warsztaty mistrzowskie dla utalentowanych wokalistów oraz instrumentalistów, wyłonionych w ogólnopolskich przesłuchaniach. Festiwal daje im szansę zaprezentowania swoich umiejętności podczas specjalnego koncertu Barok na pięć głosów. W programie tego koncertu znajdą się najbardziej znane arie i duety z oper Händla.

Główna scena festiwalowa – Teatr Królewski w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich – to jeden z niewielu zachowanych autentycznych XVIII-wiecznych teatrów dworskich w Europie i jedyny taki w Polsce. Otwarto go 6 września 1788 roku. Pierwszym publicznym przedstawieniem wystawionym w Teatrze był Henryk VI na łowach Wojciecha Bogusławskiego.

I Festiwal Oper Barokowych Dramma per Musica
Od 4 do 20 września 2015 roku
Muzeum Łazienki Królewskie
Warszawa

Dodaj komentarz