• 2015-09-03

3. Dni Dizajnu w Stalowej Woli – Zmieniam miasto

Zmieniam miasto to hasło, pod którym rozpocznie się 2 października kolejna, 3. edycja Dni Dizajnu w Stalowej Woli. Spotkania z wybitnymi dizajnerami, konferencja, wystawy, projekty artystyczne, działania edukacyjno-społeczne złożą się na tegoroczne święto dizajnu.

3. Dni Dizajnu w Stalowej Woli, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

3. Dni Dizajnu w Stalowej Woli, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

 Hasło przewodnie jest odbiciem całorocznych działań społecznych prowadzonych w mieście – cyklu otwartych, interaktywnych i edukacyjnych spotkań projektowo-społecznych, łączących ludzi zainteresowanych wymianą poglądów i propozycji związanych z ulepszaniem miasta. Efekty tych inicjatyw miejskich będzie można zobaczyć na wystawie Odzyskać piękno modernizmu – konkretne, najlepsze pomysły lokalnej społeczności ujęte w projekty architektoniczne.

Mając na uwadze edukację najmłodszych w zakresie przemyślanego i estetycznego kształtowania przestrzeni, organizatorzy przygotowali nowatorską, ćwiczącą kreatywność i wyobraźnię wystawę-grę Zmieniam miasto adresowaną do dzieci, całych rodzin lub grona przyjaciół. Celem wystawy, prowadzonej w przestrzeni miejskiej i pomieszczeniach galeryjnych, będzie zachęcenie uczestników do zastanowienia się nad tym: co to jest przyjazne miasto? Co należy zrobić, by miasto było dobre dla swoich mieszkańców, ale też co mieszkańcy powinni robić, żeby w mieście wszystkim żyło się dobrze? Kuratorką wystawy jest Ewa Solarz, a autorami scenografii i oprawy graficznej Marta i Lech Rowińscy (Beton).

Nowa wystawa dizajnu, którą przygotowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, sięga do źródeł myślenia modernistycznego, gdzie forma równoważy się z  funkcją. Modernizm, który ukształtował architekturę Stalowej Woli, tym razem odnajdziemy w najnowszych produkcjach polskich projektantów.

W ramach 3. Dni Dizajnu w Stalowej Woli  po raz pierwszy w Polsce pokazana zostanie wystawa Moderna. Przemysł + rzemiosło Agnieszki Jacobson-Cieleckiej i Pawła Grobelnego, sięgająca do źródeł myślenia modernistycznego, gdzie forma równoważy się z  funkcją. Modernizm, który ukształtował architekturę Stalowej Woli, tym razem odnajdziemy w najnowszych produkcjach polskich projektantów.

Istotną częścią ekspozycji jest realizacja przygotowana specjalnie na wystawę przez młodą projektantkę Alicję Patanowską, we współpracy z Krośnieńskimi Hutami Szkła Krosno oraz Fabryką Naczyń Kamionkowych Manufaktura w Bolesławcu. Obiekty zrealizowane specjalnie na wystawę w szczególny sposób podejmują hasło wystawy przemysł + rzemiosło.

Kolejną propozycją wystawienniczą będzie prezentacja BXBstudio Bogusław Barnaś – architektura zakorzeniona w tradycji – ukazująca najlepsze projekty studia architektonicznego BXBstudio, które kładzie szczególny nacisk na relacje człowieka z naturą, co przekłada się na charakter kreowania przestrzeni – form, wnętrz, budynków i układów urbanistycznych.

Ważnym punktem tegorocznych Dni Dizajnu jest II konferencja z cyklu: Stalowa Wola, miasto przeszłości – przyszłość miasta, pt. Dziedzictwo architektury przemysłowej, współorganizowana z Polską Akademią Nauk Oddział w Lublinie.

W programie festiwalu znajdzie się sporo wydarzeń towarzyszących (m.in. koncerty, kino letnie, warsztaty druku 3D, warsztaty cięcia laserem), organizowanych w przestrzeni publicznej oraz tymczasowo zaaranżowanej przestrzeni integracyjno-kulturalnej.

3. Dni Dizajnu w Stalowej Woli
od 2 do 3 października 2015 roku
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Dodaj komentarz