• 2015-09-03

Błogie dni

19 września w Teatrze Ateneum w Warszawie odbędzie się premiera przedstawienia Błogie dni w reżyserii Wojciecha Urbańskiego. W rolach głównych wystąpią Jadwiga Jankowska-Cieślak i Jan Peszek.

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Jan Peszek, fot. Grzegorz Marszałek (źródło: materiały prasowe)

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Jan Peszek (źródło: materiały prasowe Teatru Ateneum)

Współczesne sztuki irlandzkie kojarzą się głównie z prowincjonalnym miasteczkiem, którego mieszkańcy często przesiadują w barze piwnym i przeżywają jakieś ponure historie. Tymczasem pewna młoda Irlandka, Deirdre Kinahan, napisała przepiękną, trochę nostalgiczną, trochę dramatyczną sztukę o wspólnych błogich dniach samotnej starszej pani i równie niemłodego byłego aktora. Zetknął ich przypadek zamieszkania w domu, gdzie samotność miesza się ze wspomnieniami lepszych czasów i gdzie na nic już za bardzo nie można liczyć – poza wzajemnym wsparciem i zrozumieniem. Ale czy dni starości mogą być błogie? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć Jadwiga Jankowska-Cieślak i Jan Peszek.

„Błogie dni” – plakat autorstwa Grzegorza Marszałka (źródło: materiały prasowe)

„Błogie dni” – plakat autorstwa Grzegorza Marszałka (źródło: materiały prasowe)

Jadwiga Jankowska-Cieślak w 1972 ukończyła PWST w Warszawie. Pracowała w warszawskich teatrach: Dramatycznym, Nowym, Polskim i Powszechnym, a od sezonu 2008/2009 jest aktorką Teatru Ateneum. To Arina Gołowlew w Judaszku wg Michaiła Sałtykowa Szczedrina w reż. Andrzeja Bubienia, Pani Szapiro w Namiętnościach I. B. Singera w reż. Izabelli Cywińskiej, Ursulka w spektaklu Trash story albo sztuka (nie)pamięci Magdy Fertacz w reż. Eweliny Pietrowiak. W bieżącym repertuarze można ją zobaczyć jako Matkę w Kasta la vista Sébastiena Thiery’ego w reż. Eweliny Pietrowiak.

Jan Peszek w 1966 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Jest aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, reżyserem, pedagogiem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Pracował w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Nowym im. Stefana Jaracza w Łodzi, Polskim w Poznaniu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Aktorem Starego Teatru został w 1986 roku. W 1992 roku nie przerywając współpracy, zrezygnował ze stałego etatu w teatrze stając się jednym z pierwszych w Polsce aktorów „na wolnym rynku”, występował na wielu scenach w kraju i zagranicą. Po objęciu dyrekcji Narodowego Starego Teatru przez Mikołaja Grabowskiego powrócił do zespołu w 2003 roku.

Błogie dni
Premiera: 19 września 2015 roku, Scena 61
Kolejne spektakle: 20, 22, 23, 24 września 2015 roku
Reżyseria: Wojciech Urbański
Scenografia: Maja Skrzypek
Muzyka: Dominik Strycharski
Teatr Ateneum
Warszawa

Dodaj komentarz