• 2015-09-02

Vahram Mkhitaryan nagrodzony na Festiwalu Della Lessinia

Vahram Mkhitaryan, reżyser Mlecznego brata, otrzymał nagrodę Lessinia D’Argento za reżyserię na odbywającym się na północy Włoch pod Weroną 21. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Della Lessinia.

Vahram Mkhitaryan odbiera nagrodę Lessinia d’Argento dla najlepszego reżysera (źródło: materiały prasowe)

Vahram Mkhitaryan odbiera nagrodę Lessinia d’Argento dla najlepszego reżysera (źródło: materiały prasowe)

Konkurs Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Della Lessinia poświęcony jest filmom krótkometrażowym, dokumentom i pełnym metrażom związanym z życiem, historią i tradycją gór. Festiwal założony w 1995 roku przez Stowarzyszenie Cimbrów regionu Lessinia jako prezentacja filmów o górach Werony, stopniowo objął swoją tematyką góry całego świata. W konkursie nie mogą brać udziału filmy, których głównym tematem jest wspinaczka górska i inne sporty. Od 2005 roku festiwal odbywa się w górskiej miejscowości Bosco Chiesanuova.

Mleczny brat to historia 10-letniego Seto, który żyje w małej wiosce ze swoją rodziną. Chłopiec marzy o rodzeństwie, które wkrótce ma przyjść na świat. Aby moment ten nadszedł jak najszybciej, Seto zawiązuje na gałęziach drzewa białe chusteczki. Niestety nowonarodzone niemowlę umiera. Jego miejsce w rodzinie wypełnia mały baranek, karmiony piersią przez matkę Seto.

W styczniu 2015 roku Mleczny brat otrzymał  Grand Jury Prize w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Europejskich na Festiwalu Filmowym Premiers Plans w Angers, a w marcu został uhonorowany nagrodą dla najlepszego filmu krótkometrażowego na 22. FebioFest w Bratysławie, gdzie rywalizował z 24 krótkimi filmami z państw Grupy Wyszehradzkiej. Znalazł się również w oficjalnej selekcji Glasgow Film Festival i otrzymał nagrodę dla najlepszego krótkiego filmu fabularnego na jubileuszowym 25. MFF Mediawave w węgierskim mieście Győr. W czerwcu odbyła się premiera amerykańska filmu w konkursie skupionego na kinie niezależnym Brooklyn Film Festival.

Mleczny brat – Nagroda Lessinia D’Argento za reżyserię na 21. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Della Lessinia
reżyseria: Vahram Mkhitaryan
Wajda Studio

Dodaj komentarz