Reminiscencje miłości

17 września o godz. 18.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbędzie się wernisaż wystawy retrospektywnej Miłość. Edward Dwurnik w Częstochowie, którą będzie można oglądać do 18 października.

Edward Dwurnik, „Żółte tulipany”, 2014 (źródło: materiały prasowe)

Edward Dwurnik, „Żółte tulipany”, 2014 (źródło: materiały prasowe)

Edward Dwurnik to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych, współczesnych artystów polskich. W latach 1963-1970 odbył studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. Tworzy rozbudowane cykle, głównie malarskie, m.in. Podróże autostopem, Sportowcy, Warszawa, Portret, Robotnicy, Droga na Wschód, Od grudnia do Czerwca, Niech żyje wojna!, Błękitny, Romantyczny, Dwudziesty piąty, Poprawić Mozarta. Niektóre z nich są już zamknięte, inne artysta kontynuuje. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarności″ (1983), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wypracowany przez lata styl twórcy sprawia, że, na pierwszy rzut oka jego obrazy zdają się być pospiesznymi szkicami malarskimi lub rysunkowymi. Szybko jednak, przy dokładnym oglądzie, obrazy ujawniają mnóstwo szczegółów, detali, które definiują kontekst czasu, realia społeczne i polityczne, ale też dowodzą doskonałych umiejętności artystycznych i indywidualnego języka. To język przede wszystkim wizualny – mocne kolory, kontrasty, zdecydowana kreska, ale w pewnym sensie także język literacki. Każdej pracy artysta nadaje wyraźny tytuł, „wmalowany” także w samo dzieło. Tytuły są ironicznym komentarzem do rzeczywistości, a dzieła przedstawiają zazwyczaj anegdotę, scenę rodzajową, nakreśloną sytuację z konkretnymi bohaterami. Można w tym widzieć nawiązanie do sztuki komiksu.

Edward Dwurnik, „Częstochowa – Jansa Góra”, 2005 (źródło: materiały prasowe)

Edward Dwurnik, „Częstochowa – Jasna Góra”, 2005 (źródło: materiały prasowe)

Wystawa prezentowana w Częstochowie siłą rzeczy nie stanowi pełnej retrospektywy. Wybór obrazów i rysunków dokonany przez kurator wystawy, Annę Paleczek-Szumlas jest subiektywny, jednak stanowi przekrój przez kilka etapów twórczości Dwurnika.

Widzowie będą mieć szczególną okazję, by zobaczyć trzy prace nastoletniego Edwarda. Poza tym na wystawie znajdą się m.in. obraz, który dał tytuł całej wystawie i stanowi jej motyw przewodni, czyli Miłość z 2007 roku; współczesna interpretacja Bitwy pod Grunwaldem, stworzona w rocznicę tego wydarzenia – obraz, o którym artysta mówi, że „stanowi odniesienie do chaosu panującego w życiu społecznym i politycznym Polaków”; a także praca istotna ze względu na miejsce prezentacji wystawy, obraz z cyklu Podróże autostopemCzęstochowa. Jasna Góra. Wystawę uzupełni zbiór niemal sześćdziesięciu rysunków. Prace pochodzą z kolekcji prywatnej oraz z pracowni artysty.

Miłość. Edward Dwurnik w Częstochowie
Od 18 września do 18 października 2015 roku
Wernisaż: 17 października 2015 roku, godz. 18.00
Kurator: Anna Paleczek-Szumlas
Miejska Galeria Sztuki
Częstochowa

Dodaj komentarz