Nowa jakość w sztuce abstrakcyjnej

Twórczość Daniela Cybulskiego skoncentrowana jest na wydobywaniu tożsamości medium malarskiego: farby i płótna. Artysta stara się przywrócić ich ważność, czyniąc je jednym z głównych tematów swojego malarstwa. Prace Cybulskiego to efekt szczegółowego namysłu nad obrazem, nie tylko w kontekście kompozycji, ale również jego fizycznej istoty.

Daniel Cybulski: Malarstwo, Galeria Sztuki w Legnicy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniel Cybulski: Malarstwo, Galeria Sztuki w Legnicy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarz tworzy niemal minimalistyczne kompozycje o ograniczonej palecie barw, w których figura – jeśli się pojawia – stanowi tylko miejsce odwołania dla przestrzeni, którą Cybulski stara się wykreować na swoich płótnach. Twórca przelewa na język wizualny sens słów takich jak pustka i nieskończoność, co potęguje wrażenie majestatyczności i monumentalności jego obrazów. Eksperymenty Cybulskiego z kolorem, światłem i fakturą stanowią istotny wkład w budowanie nowych jakości w sztuce abstrakcyjnej młodego pokolenia.

Obrazy Daniela Cybulskiego to perfekcyjnie uporządkowane i przemyślane kompozycje. Zarówno rozmiar płócien, jak i minimalistyczna, wycyzelowana i wyczyszczona z wszelkich zbędnych zakłóceń forma budują wrażenie monumentalności prezentowanych prac. Często monochromatyczne układy o nieokreślonych kształtach zdyscyplinowane są przez figury geometryczne. Zarówno kompozycje, przybierające wygląd żółto-zielonej, gęstej i ciężkiej magmy, jak i te przypominające mlecznobiałą mgłę odizolowane są przez zbliżone do prostokąta formy, odgradzające je od krawędzi pola obrazowego. Budując swego rodzaju wewnętrzne ramy o miękkim obrysie, artysta wyodrębnił pewien samowystarczalny świat, który wchłania widza w swoją głębię. Owa przepaść staje się często swoistym centrum obrazu, wciągając wzrok patrzącego daleko poza zewnętrzną warstwę farby, ukazując nowe jakości i znaczenia. Nierzadko odsłaniają one drugą, spodnią warstwę koloru, która na pierwszy rzut oka nie była zauważalna. Kiedy indziej znów zaczynają łudzić oko, dając wrażenie ruchu lub wciągania.

Marta Sarnowska

Daniel Cybulski – ukończył malarstwo w gdańskiej ASP w pracowni prof. Jerzego Ostrogórskiego. Laureat nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie Najlepsze Dyplomy 2013, zdobywca Nagrody Specjalnej w Artystycznej Podróży Hestii w 2012 roku, a także zwycięzca 24. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych „Promocje 2014” w Legnicy. Jego prace pokazywane były między innymi w Gdańskiej Galerii Miejskiej, Galerii Sztuki Współczesnej MD_S we Wrocławiu, Galerii Pionova w Gdańsku, a także w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał.

Daniel Cybulski: Malarstwo
Od 4 do 27 września 2015 roku
Galeria Sztuki w Legnicy

Dodaj komentarz