8. edycja Avant Art Festival

Znamy artystów i daty ósmej edycji festiwalu Avant Art – jednego z najważniejszych spotkań ze sztuką awangardową i eksperymentalną w kraju. Tegoroczna odsłona odbędzie się w dniach 1–4 października we Wrocławiu we współpracy z Narodowym Forum Muzyki,  Dworcem Świebodzkim i Kinem Nowe Horyzonty.

8. Avant Art Fesitval,Fischerle, fot. Michał Wolski (źródło: materiały prasowe organizatora)

8. Avant Art Fesitval,Fischerle, fot. Michał Wolski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po edycjach poświęconych tematycznie twórczości artystów z Wegier, Norwegii, Szwajcarii, Rosji i Niemiec, tegoroczna, ósma już, edycja Avant Art Festival szczególne miejsce oddała nowej muzyce polskiej. To odpowiedź na pojawienie się niezwykle świeżych, godnych szerszego przedstawienia publiczności krajowej i zagranicznej rodzimych zjawisk dźwiękowych, w pełni ich estetycznej różnorodności.

W programie tegorocznej edycji festiwalu znaleźli się m.in.: znane z elektroniczno-saksofonowo-wokalnych dekadenckich emanacji trio Rimbaud (Budzyński/Jacaszek/Trzaska), psychodeliczne Syny, reaktywowana po latach warszawska formacja transgresywna Kinsky i Alameda 5 – rozszerzone wydanie międzymiastowego kolektywu improv-rockowego Alameda Trio, personalnie związanego z takimi projektami jak Stara Rzeka, Innercity Ensemble, Jachna/Buhl, T’ien Lai czy Hati. Na festiwalu wystąpią również pionier polskiej muzyki elektronicznej – Jacek Sienkiewicz oraz Mateusz Wysocki w projekcie Firsherle łączącym muzykę elektroakustyczną, preparowany field-recording, słuchowiska i dub techno.

Równie ważną częścią programu są artyści zagraniczni. Na scenie Dworca Świebodzkiego w ciągu jednego weekendu zagrają m.in. Flowdan – weteran brytyjskiej sceny garage/grime w solowej odsłonie, M.E.S.H. – kalifornijski ekspat, funkcjonujący w Berlinie jako część kolektywu Janus, berliński skład Brandt Brauer Frick z twórczością określaną jako emotional body music, ulubieniec festiwalu – Dean Blunt i Perc – londyński DJ i producent konfrontacyjnego techno. W kolejnej odsłonie swojej kosmicznej podróży zaprezentują się także Hans-Joachim Irmler (Faust) oraz Jaki Liebezeit (Can). Na otwarcie festiwalu w przestrzeni Narodowego Forum Muzyki, prócz duetu Syny i tria Rimbaud, usłyszymy Felixa Kubina i jego syntezatorowy, retrofuturystyczny dada-horror zza zachodniej granicy.

8. edycja Avant Art Festival
Od 1 do 4 października
Wrocław

Dodaj komentarz