Pozdrowienia z wakacji

4 września Czytelnia Sztuki w Gliwicach zaprasza na wystawę Pozdrowienia z wakacji. Będzie można oglądać na niej prace, których autorem jest Jan Dziaczkowski. Wystawa stanowi pierwszą indywidualną prezentację kolaży artysty.

Jan Dziaczkowski, „Bez tytułu”, 2008–2009, Jan Dziaczkowski © Aleksandra Dziaczkowska, Monika Klonowska, Julian Klonowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Dziaczkowski, „Bez tytułu”, 2008–2009, Jan Dziaczkowski © Aleksandra Dziaczkowska, Monika Klonowska, Julian Klonowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsze prace z cyklu Pozdrowienia z wakacji Jan Dziaczkowski zaczął tworzyć w wieku lat 18 po powrocie z wyjazdu do Normandii, gdzie trafił do Domu Jacquesa Préverta – muzeum francuskiego poety, scenarzysty i autora surrealistycznych kolaży. Wówczas rozpoczęła się trwająca całe życie przygoda młodego artysty z kolażem, techniką w której z czasem zyskał miano niekwestionowanego mistrza.

Swoje najważniejsze prace tworzył w sposób tradycyjny, przy pomocy papieru, skalpela i kleju, jednocześnie realizując liczne prace dla magazynów ilustrowanych, gdzie zamieszczane były jego cyfrowe montaże. Dziaczkowski przyczynił się do odrodzenia popularności kolażu wśród młodego pokolenia artystów w Polsce, a wśród międzynarodowego grona krytyków i historyków sztuki porównywany jest do takich klasyków tej techniki jak Hanna Hoch, Linda Sterling czy John Stezaker.

Na wystawie Pozdrowienia z wakacji prócz tytułowego cyklu zaprezentowane zostaną dwie inne serie prac: Keine Grenze oraz Małpi Dwór, które łączy ze sobą wspólna dla wszystkich trzech cykli zabawa w tworzenie alternatywnych wersji europejskiej kultury. Tytuł wystawy nawiązuje również do zwyczaju wysyłania pocztówek z podróży, które Jan Dziaczkowski kolekcjonował i używał jako podstawy do tworzenia większości swoich prac.

Jan Dziaczkowski, Pozdrowienia z wakacji
Kurator: Karol Hordziej
Od 4 września do 4 października 2015 roku
Wernisaż: 4 września 2015 roku, godzina 18.00
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Czytelnia Sztuki
Gliwice

Dodaj komentarz