• 2015-09-01

Integracja Ty i Ja. Wizerunek moją siłą

Od 8 do 12 września potrwa Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja. Festiwal, odbywający się od 11 lat w Koszalinie, ma na celu integrację środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o problemach i życiu osób niepełnosprawnych.

12. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja – plakat (źródło: materiały prasowe)

12. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja – plakat (źródło: materiały prasowe)

Hasło tegorocznego festiwalu brzmi: „Wizerunek moją siłą”. Festiwalowi goście, osoby z niepełnosprawnością, pokażą, jak kreując siebie – także poprzez wygląd – manifestują swoją charyzmę, osobowość, pasje artystyczne i pasję życiową, a przede wszystkim, że inność równa się piękno, a piękna nie definiuje sprawność fizyczna. W konkursie filmowym znajdzie się kilkadziesiąt filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata, podejmujących temat niepełnosprawności.

Idioci
reżyseria: Fran Estévez
Hiszpania 2014

Czerwony balonik zstępuje z nieba i ląduje w magicznym mieście Santiago de Compostela. Wesoły młodzieniec i jego pies odnajdują balonik i czytają przyczepiona do niego kartkę; „Wypuszczajcie ze mnie powietrze, bardzo powoli…”

Królowa ciszy
reżyseria: Agnieszka Zwiefka
Polska 2014

Film opowiada historię głuchoniemej 10-letniej Denisy – dziewczynki z nielegalnego romskiego koczowiska – ale też i historię samego miejsca zagrożonego eksmisją. Podobnie jak pozostałe dzieci z koczowiska, Denisa nigdy nie była w szkole, nie potrafi pisać ani czytać, żyje w ekstremalnie trudnych warunkach, bez bieżącej wody, bez stałego dostępu do prądu. Na dodatek wyśmiewana jest również przez swoich rówieśników, którzy mówią o niej wprost „głucha” bądź „głupia” rzadko kiedy posługując się jej imieniem. Denisa żyje jednak w swoim własnym świecie. Od kiedy znalazła na wysypisku śmieci karton z filmami Bollywood – stały się one dla niej ucieczką od codzienności. Dziewczynka całymi dniami ogląda bollywoodzkie choreografie i próbuje je odtwarzać. Ponieważ Denisa nigdy nie nauczyła się mówić, jej jednym językiem jest taniec.

Mój tata rockman
reżyseria: Zuxin Hou
Chiny 2014

Film o generacji pierwszych chińskich rockmanów. 60-letni Hou jest jej przedstawicielem. W 2010 roku miał udar mózgu i przez dłuższy czas nie mógł mówić. Po kilku latach rehabilitacji znów zaczął komponować. Wiele się zmieniło od lat 80., ale jedna rzecz jest stała. Dla chińskich rockmanów, bez względu na ich wiek, rock’n'roll zawsze będzie  sposobem na życie i na wspólne duchowe przeżycia.

12. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja
Od 8 do 12 września 2015 roku
Koszalin

Dodaj komentarz