• 2015-09-01

Filmy Polańskiego na plakacie filmowym w Gdyni

Plakaty do wszystkich filmów Romana Polańskiego można zobaczyć w wydanym przez Muzeum Kinematografii w Łodzi albumie. Łódzka placówka ma w zbiorach największą na świecie kolekcję plakatów do filmów najsłynniejszego polskiego reżysera – ponad 500 egzemplarzy z przeszło 30 krajów.

„Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym” (źródło: materiały ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi)

„Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym” (źródło: materiały ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi)

Katalog dokumentuje prace najznakomitszych artystów plakatu, między innymi René Ferracciego, Jean Michela Folona, Clémenta Hurela, Bernarda Bernhardta, Petera Strausfelda, plakaty fotograficzne ze zdjęciami wybitnego artysty fotografika Guy’a Ferrandisa oraz prace wybitnych polskich grafików: Jana Lenicy, Andrzeja Dąbrowskiego, Leszka Hołdanowicza, Rosława Szaybo, Wiesława Wałkuskiego, Andrzeja Klimowskiego i Andrzeja Pągowskiego. Na kartach albumu o Polańskim mówią między innymi Peter Greenaway, Jerzy Skolimowski, Adrien Brody, Woody Allen czy Brett Ratner.

Na ponad 300 stronach albumu znajdują się, oprócz plakatów, wypowiedzi reżysera i jego współpracowników. W ten sposób czytelnik nie tylko ma szansę zaobserwować zmiany w samej sztuce plakatu filmowego i pomysły artystów-grafików na zmierzenie się z filmami Romana Polańskiego, ale dowiedzieć się wiele o jego życiu zawodowym. „Bogactwo i różnorodność prac grafików uzmysławiają, jak fenomenalna, wielowarstwowa i inspirująca, nie tylko dla filmowców, jest jego twórczość” – zauważa Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii.

To było 17 lat temu, kiedy po raz pierwszy spotkałem Romana Polańskiego, czyli wkrótce po tym jak wyreżyserowałem pierwszy film Godziny szczytu. Przyleciałem do Paryża, zadzwoniłem do biura Romana i powiedziano mi, że mam się z nim spotkać w jego ulubionej restauracji Chez Andre. Przed spotkaniem zakupiłem wszystkie plakaty, jakie mogłem znaleźć w Paryżu do jego filmów, łącznie z plakatem do mojego ulubionego Lokatora, by poprosić go o autograf. Rozpocząłem spotkanie od słów: „Szanowny Panie Romanie Polański, nie jestem pewien czy kiedykolwiek jeszcze się spotkamy, dlatego czy mógłby Pan mi podpisać wszystkie te plakaty?” On odpowiedział: „Co by Pan chciał, żebym napisał ?” Powiedziałem: „Dla mojego ulubionego reżysera, Bretta, dla mojego podopiecznego Bretta.” On musiał sądzić, że jestem jakimś wariatem. Stoliki w Chez Andre są bardzo małe, a plakaty bardzo duże, więc to musiało wyglądać komicznie. Spędziłem kilka godzin zadając mu pytania na temat moich ulubionych filmów Polańskiego, a on udzielił mi odpowiedzi na wszystkie wnoszone kwestie.

Brett Ratner

Katalog towarzyszy wystawie o tym samym tytule (prezentowanej dotychczas w krakowskim Pałacu Sztuki), którą będzie można obejrzeć w Muzeum Miasta Gdyni. Wystawa i katalog towarzyszą 40. Festiwalowi Filmowemu w Gdyni.

Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym – wystawa i album
Od 15 do 30 września 2015 roku
40. Festiwal Filmowy w Gdyni

Dodaj komentarz