Kurz / Dust / غبار

CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie rozpoczyna kolejny sezon artystyczny. Już 4 września odbędzie się, pierwszy po wakacyjnej przerwie, wernisaż międzynarodowej wystawy Kurz / Dust / غبار. Na wystawie zobaczymy prace artystów z Bliskiego Wschodu oraz Europy.

Vartan Avakian, „Collapsing Clouds of Gas and Dust (Burj Khalifa)”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Vartan Avakian, „Collapsing Clouds of Gas and Dust (Burj Khalifa)”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest jedną z pierwszych propozycji programowych przygotowywanych przez nową dyrektor – Małgorzatę Ludwisiak, a zarazem największą produkcją CSW w tym roku.

W wystawie Kurz / Dust / غبار weźmie udział dwudziestu trzech artystów z Belgii, Iranu, Kuwejtu, Libanu, Pakistanu, Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Są to twórcy różnych pokoleń, rozpoznawalni i docenieni w świecie artystycznym, jak i młodzi, początkujący artyści. Wspólnym mianownikiem ich prac jest próba artystycznego zmierzenia się z materią. Kurz, jako temat ekspozycji, potraktowany został jak pojęcie, przez które ujawniają się różne doświadczenia.

Kurz jest tutaj raczej procesem – tym, jak łączą się ze sobą ludzie i rzeczy, organizmy i geografie – niż przedmiotem. Tematem wystawy jest więc artystyczne przetłumaczenie tego procesu, doświadczenie sprawczości materii i środowiska w samym dziele sztuki. Część prac powstaje specjalnie z myślą o wystawie, wiele z nich uniwersalnym językiem współczesnej praktyki artystycznej przełamuje bariery kulturowe i doświadczenia historyczne czy geograficzne. Ali Cherri (Liban) pokaże instalację inspirowaną powojennym zdjęciem zniszczonej Warszawy jako uprzątniętego gruzowiska z ocalałym Kościołem św. Augustyna.

Vartan Avakian (Liban) przygotowuje miniaturową rzeźbę z kryształów wytrąconych z organicznych śladów zachowanych w wodzie pobranej w różnych ikonicznych i monumentalnych miejscach świata – w tym z warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Barbad Golshiri (Iran) dotyka natomiast wątków ostatecznych. Na wystawie będzie można zobaczyć jeden ze stworzonych przez niego nagrobków. To szablon, który Golshiri wykonał dla rodziny, której zmarłemu odmówiono oficjalnego pochówku w Iranie. Odwzorowywanie go sadzą służy upamiętnieniu – wciąż od nowa – osoby skazanej na zapomnienie.

Wystawa jest kontynuacją współpracy z kuratorami i artystami uczestniczącymi w projekcie rezydencyjnym Re-Directing: East realizowanym przez A-I-R Laboratory w CSW Zamek Ujazdowski.

Artyści: Mona Aghababaee (Iran), Nazgol Ansarinia (Iran), Caline Aoun (Liban), Mehraneh Atashi (Iran), Vartan Avakian (Liban), Nasser Bakhshi (Iran), Charbel-joseph H. Boutros (Liban), Ali Cherri (Liban), Vikram Divecha (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Negar Farajiani (Iran), Barbad Golshiri (Iran), Mikołaj Grospierre (Polska), Mireille Kassar (Liban), Ali Kazim (Pakistan), Komuna// Warszawa (Polska), Mehreen Murtaza (Pakistan), Jurgen Ots (Belgia), Monira Al Qadiri (Kuwejt), Wojciech Pustoła (Polska), Neda Razavipour (Iran), Lorde Selys (Belgia), Iza Tarasewicz (Polska).

Kurz / Dust / غبار
Kuratorka: Anna Ptak
Współkuratorka: Amanda Abi Khalil
Od 5 września do 15 listopada 2015 roku
Wernisaż: 4 września 2015 roku, godzina 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Warszawa

Dodaj komentarz