• 2015-08-31

Marcin Kydryński zaprezentuje niezwykłą muzyczną osobowość

Multiinstrumentalista, kompozytor, wokalista i producent płytowy – Yami, znany polskiej publiczności ze wspólnych występów z Anną Marią Jopek i Marizą, wystąpi 12 października w ramach kolejnego koncertu z cyklu Siesta W Drodze.

Yami (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yami (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yami, właściwie Fernando Araujo, urodził się w Angoli w dniu, w którym człowiek wylądował na Księżycu co, jak twierdzi, wpłynęło na jego dość szaloną i pogodną naturę. Jego dwunarodowa rodzina przeniosła się do Lizbony po odzyskaniu przez Angolę niepodległości w 1974 roku. Yami chodził do szkoły jazzu w stolicy i jednocześnie udzielał się intensywnie na wielu scenach – od muzyki afrykańskiej aż po fado. Jego niebywała muzykalność zwróciła uwagę samego Carlosa do Carmo, legendy muzyki portugalskiej. Od tamtej pory Yami jest stałym akompaniatorem mistrza. Współpracował między innymi z Camane, a także nieomal ze wszystkimi wielkimi – i wschodzącymi (jak Carminho) gwiazdami fado.

Obecnie muzyk koncertuje także z divą z Cabo Verde – Lurą oraz wokalistką fado Marizą. Prowadzi autorski zespół, z którym wydał płytę Aloelela, stanowiącą zestaw optymistycznych piosenek zakorzenionych w afrykańskiej tradycji. Współtworzył też zespół Muxima, którego twórczość była hołdem dla starych piosenek popularnych w Angoli. Z Muxima wydał dwie płyty, które podobnie jak jego autorski album szybko zniknęły z półek sklepowych.

Yami uczestniczył w kilkudziesięciu projektach muzycznych na świecie. Sam skupia wokół siebie najzdolniejszych muzyków Portugalii. W Polsce współpracował z Anną Marią Jopek przy projekcie Sobremesa, gdzie pojawił się u boku takich znakomitości jak Paulo De Carvalho, Ivan Lins, Tito Paris czy Sara Tavares. Płyta Sobremesa pokryła się szybko platyną, a dwie trasy koncertowe odniosły ogromny sukces. Obecnie artysta pracuje nad nowym albumem.

Marcin Kydryński prezentuje: Yami
12 października 2015 roku
Synagoga Pod Białym Bocianem
Wrocław

Dodaj komentarz