• 2015-08-31

Catch fire

4 września w BWA w Zielonej Górze odbędzie się wernisaż wystawy Catch fire. Oskar Zięta, znany przede wszystkim jako projektant mebli i przedmiotów użytkowych, zaprezentuje na wystawie swoją rzeźbę Ogień.

Oskar Zięta, wystawa „Catch fire” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oskar Zięta, wystawa „Catch fire” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Swoje meble oraz przedmioty użytkowe Oskar Zięta wykonuje w autorskiej technice obróbki stali FIDU. Zaprojektowane przez niego obiekty należą do najważniejszych ikon designu, które znaleźć można dziś w prywatnych przestrzeniach, budynkach użyteczności publicznej na całym świecie, a także na stałych ekspozycjach wielu muzeów sztuki współczesnej.

W jego pracy niezwykle ważny jest proces technologiczny, który pozwala zostawić dodatkową swobodę materiałowi poddanemu działaniu ciśnienia. Działalność Zięty eksploruje również inne obszary związane z projektowaniem, włączając w to aktywność na polu sztuki współczesnej, a także architektury i inżynierii.

Zielonogórzanie nie po raz pierwszy mają okazję spotkać się z twórczością Zięty. Tym razem projektant zaprezentuje rzeźbę Ogień, której pierwsze szkice powstały w 2014 roku na zamówienie Galerii BWA i Fundacji Salony do Parku Tysiąclecia. Projekt nawiązuje do procesu twórczego, obróbki stali, który u swojego początku przywodzi na myśl pracę kowala. Technologia FIDU wydobywa i podkreśla nieregularne kształty płomienia, a dalsze działanie czynników zewnętrznych sprawia, że powierzchnia obiektu wraz z upływem czasu zmienia swoją barwę i strukturę.

Oskar Zięta – urodził się w 1975 roku w Zielonej Górze. Jest absolwentem Wydziału Architektury Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz programu stypendialnego w ETH w Zurychu. Jest projektantem, architektem i artystą. Wykłada w School of Form w Poznaniu. Od lat prowadzi firmę Zięta Prozessdesign, która zajmuje się projektowaniem mebli i przedmiotów użytkowych przy zastosowaniu opracowanej przez niego technologii obróbki metalu FIDU (formowanie ciśnieniem wewnętrznym). Oskar Zięta jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Red Dot Award (2008), YDMI (2008), DMY za innowację procesu produkcyjnego (2008), Nagrody Niemieckiej Rady Wzornictwa (2009), Schweizer Design Preis (2008). Co roku prezentuje swoje prace na międzynarodowych targach projektowania, m.in. Milan Design Week, Dutch Design Week, ICFF w Nowym Jorku. Brał udział również w licznych wystawach, m.in. Cardi Black Box Gallery w Mediolanie, Stilwerk Limited Editions Gallery w Hamburgu (2011). Jest autorem projektu Blow&Roll, który zrealizował na dziedzińcu Victoria & Albert Museum w Londynie w 2010 roku. Jego prace eksponowane są na wystawach stałych w kolekcjach sztuki współczesnej m.in. w Centrum Pompidou w Paryżu i Pinakotece w Monachium. Oskar Zięta mieszka i pracuje we Wrocławiu i Zurychu; rodzinną firmę prowadzi również w Zielonej Górze.

Oskar Zięta, Catch fire
Kuratorka: Marta Gendera
Od 4 września do 4 października 2015 roku
Wernisaż: 4 września 2015 roku, godzina 19.00
BWA w Zielonej Górze

Dodaj komentarz