Frankofobia Houellebecqa

Nowa, głośna (we Francji sprzedano już ponad milion egzemplarzy) i kontrowersyjna powieść Houellebecqa dla jednych potwierdziła opinię, że autor jest paranoicznym islamofobem, dla innych – że jest najbardziej przenikliwym krytykiem francuskiego marazmu i dekadentyzmu. Wydana w dzień zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” książka przedstawia wizję przyszłości inną niż wszystkie.

Michel Houellebecq, „Uległość” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Michel Houellebecq, „Uległość” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

François, wykładowca literatury na Sorbonie, wiedzie monotonne życie. Jego doktorat i habilitacja, poświęcone Jorisowi-Karlowi Huysmansowi, ekscentrycznemu prozaikowi z XIX wieku, przyniosły mu uznanie u kolegów z branży. Dni upływają mu na prowadzeniu zajęć, pisaniu artykułów i przelotnych romansach. Kiedy po wyborach we Francji w 2022 roku do władzy dochodzi Bractwo Muzułmańskie i o warunkach życia zaczyna decydować religia większości, François musi odnaleźć swoje miejsce w coraz bardziej obcym świecie…

Uległość jest więc książką nie tyle o obcych najeżdżających Europę, co o nas samych – Europejczykach dotkniętych duchowym uwiądem. (…) Houellebecq pozostaje tym, kim był – niepoprawnym pesymistą i rozczarowanym światem dziedzicem Baudelaire’a. Może z lekką korektą, o której mówił w wywiadzie udzielonym „The Paris Review” tuż przed ukazaniem się książki: „Myślałem, że jestem ateistą, tak. Teraz już sam naprawdę nie wiem”.

Piotr Kieżun, „Kultura Liberalna”

Michel Houellebecq (ur. 1958) – autor esejów, czterech tomów wierszy, a przede wszystkim powieści, będących radykalną krytyką współczesnej cywilizacji. Pierwsza z nich, Poszerzenie pola walki, przyniosła mu rozgłos i doczekała się ekranizacji. Drugą, Cząstki elementarne, uznano we Francji za książkę roku, a cztery lata później zdobyła prestiżową IMPAC Dublin Literary Award. Na podstawie Cząstek elementarnych powstał film w reżyserii Oskara Roehlera. Film według powieści Możliwość wyspy wyreżyserował sam pisarz. Nakładem W.A.B. ukazały się ponadto powieści Platforma, Mapa i terytorium oraz esej H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu.

Michel Houellebecq, Uległość
Premiera: 23 września 2015 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz