Obrazy naturalne

3 września w BWA w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy Bartłomieja BałutaWystawa akwarel w tarnowskim BWA nosi tytuł Obrazy naturalne. Wszystko, co tu znajdziemy, na poziomie materiałowym, to pigmenty, papier, woda.

Wystawa Bartłomieja Bałuta – „Obrazy naturalne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Bartłomieja Bałuta – „Obrazy naturalne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W pracach Bartłomieja Bałuta przedstawienie – pociąg, łodzie na tafli wody, miasto, wiejski pejzaż – zawsze pozostają gdzieś pod spodem. Do tych opowieści trzeba dotrzeć przez pierwsze, abstrakcyjne pokłady. Niezwykle powabne, piękne, zorganizowane z rygorem, ale i fantazją. O swoich pracach artysta często pisze, że „stają się”, „mają tendencję”, „zmuszają” – trochę tak, jakby miały swój własny, podmiotowy charakter i siłę.

Jeśli jeszcze dodamy to, że narracje wyłaniają się z nich w drugiej kolejności, same, z własną dynamiką, niejako odrobinę przypadkiem, możemy spojrzeć na obrazy Bałuta trochę jak na laboratoryjny eksperyment.

Można w tym widzieć nawiązanie do włoskiego nurtu arte povera – sztuki ubogiej, czyli takiej, która celowo podkreślała szczerość i bezpretensjonalność niekoniecznie szlachetnych materiałów. Skorodowane metale, proste polne kamienie, beton – to wszystko brali na warsztat artyści z lat 60. i 70. Bałut tej szczerości szuka w jeszcze prostszych tworzywach i zarazem skupia uwagę na materialności swoich prac. To nie wielkie kombinacje, to po prostu najmniej jak się da, żeby powołać sztukę do życia.

Program towarzyszący:

  • 6 września, godzina 14.00 – Peryferie pejzażu warsztaty z artystą dla dzieci w wieku 5-10 lat, warsztaty bezpłatne, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy
  • 6 września, godzina 15.00 – artysta oprowadza po wystawie, wstęp wolny

Bartłomiej Bałut – urodził się w 1976 roku w Tarnowie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego obronił w 2001 roku, z kolei doktorat w 2012 roku. Od 2001 roku pracuje na Wydziale Grafiki w Pracowni Liternictwa i Typografii ASP w Krakowie. Prowadzi pracownię Grafiki Reklamowej w Instytucie Sztuki PWSZ w Tarnowie. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem identyfikacji wizualnej i elementów grafiki reklamowej.

Bartłomiej Bałut, Obrazy naturalne
Od 4 do 20 września 2014 roku
Wernisaż: 3 września 2015 roku, godzina 18.30
BWA w Tarnowie

Dodaj komentarz