• 2015-08-31

Archive i Morcheeba na Urodzinach Katowic

Katowice świętują w tym roku 150-lecie nadania praw miejskich. Okrągła rocznica wypada dokładnie 11 września. Dlatego od lat właśnie wtedy katowiczanie świętują Urodziny Miasta pod hasłem „Kocham Katowice”. W tym roku będą one trwały od 10 do 13 września, a w najważniejszy dzień – 11 września, wystąpi największa gwiazda Urodzin – zespół Archive. Drugą zagraniczną gwiazdą będzie grupa Morcheeba, która w Katowicach wystąpi w sobotę 12 września. Obie supergrupy zagrają na darmowych, plenerowych koncertach w Strefie Kultury, pomiędzy nową salą NOSPR i nową siedzibą Muzeum Śląskiego, na terenie dawnej kopalni Katowice.

Morcheeba (źródło: materiały prasowe organizatora)

Morcheeba (źródło: materiały prasowe organizatora)

10 września, czwartek, godz. 18.00
Koncert zespołu Arka Noego
Sala Pałacu Młodzieży

Występ dziecięcego zespołu muzycznego wykonującego muzykę religijną jest propozycją skierowaną nie tylko do najmłodszych słuchaczy, ale również do licznych dorosłych fanów. Zespół z powodzeniem koncertuje bowiem także na takich wydarzeniach jak Przystanek Woodstock, śpiewając swoje największe przeboje, takie jak Święty uśmiechnięty czy Tato.

11 września, piątek, od godz. 17.00
Strefa Kultury
Wstęp wolny

Misia FF – czyli Michalina Furtak, wokalistka i basistka znana wcześniej z grupy très.b. Jej debiut w 2013 roku został szybko doceniony, przynosząc jej Paszport „Polityki” i statuetkę Fryderyka

Natalia Przybysz – tworząca wcześniej wraz z siostrą duet Sistars, wykonawczyni przeboju Miód/Nazywam się niebo

Gwiazda wieczoru Archive – przez swoich fanów i wielu znawców muzyki uznawani są za następców legendarnego zespołu Pink Floyd. Ich kolejne przeboje trafiają na szczyt list przebojów. Utwór Again z 2002 roku trafił na pierwsze miejsce Listy Przebojów Programu III, gdzie utrzymywał się przez kilkanaście notowań. Wydany w styczniu br. album Restriction stał się drugim, najlepiej sprzedającym się albumem w Polsce.

Muzyka Archive wymyka się sztywnej klasyfikacji, będąc niezwykle świeżym połączeniem gitar i elektroniki, często z użyciem analogowych syntezatorów. Zespół został założony w 1994 w Londynie przez Dariusa Keelera i Danny’ego Griffithsa, muzyków wcześniej związanych z projektem Genaside. Następnie do składu dołączyli wokalistka Roya Arab i raper Rosko John, aby w 1996 roku wydać debiutancki album zatytułowany Londinium. Archive początkowo funkcjonował jako grupa trip-hopowa, jednak z czasem muzycy zaczęli nawiązywać do rocka neoprogresywnego, nie porzucając przy tym swoich korzeni.

Koncert Pumezy Matshikizy i Orkiestry AUKSO
Sala Teatralna Pałacu Młodzieży, godz. 19.00

Liryczny sopran południowoafrykańskiej śpiewaczki Pumezy Matshikizy określany jest jako „najwspanialszy głos operowy dzisiejszych czasów” („The Independent”). Artystka przewodzi nowemu nurtowi gwiazd operowych rodem z Republiki Południowej Afryki. Jej głosu posłuchać może w Staatsoper w Stuttgarcie, gdzie kreuje role m.in. w Cyganerii Pucciniego i Carmen Bizeta. Występowała na koncercie w ramach BBC Proms, a wraz ze śpiewakiem Rolando Villazón śpiewała m.in. w Konzerthaus w Wiedniu czy paryskim Théâtre des Champs-Elysées.

W Katowicach towarzyszyć jej będzie Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie. Orkiestra wystąpi pod batutą jej założyciela, Marka Mosia.

W repertuarze m.in. arie z Wesela Figara Mozarta, Turandota i Cyganerii Pucciniego oraz kompozycje Gershwina.

12 września, sobota, od godz. 17.00
Strefa Kultury

Łąki Łan – grupa, której każdy koncert to teatralny, żartobliwy show. Grają żywiołowe połączenie muzyki punk i funky.

African Salsa Orchestra – grająca taneczną salsę orkiestra złożona z 7 europejskich wirtuozów tej kubańskiej muzyki pod kierunkiem znanego muzyka reggae Tikena Jah Fakoly’ego.

Morcheeba (w Katowicach jako Morcheeba’s Skye&Ross) – angielski zespół muzyczny grający muzykę z pogranicza pop i trip hopu będzie drugą gwiazdą Urodzin Miasta Kocham Katowice z okazji 150-lecia nadania Katowicom praw miejskiej. Grupa Morcheba powstał w Londynie w 1995 roku, kiedy bracia Ross i Paul Godfreyowie – muzycy zafascynowani amerykańskim brzmieniem lat 60. – spotkali i zaprosili do składu wokalistkę Skye Edwards (która, co ciekawe, próbowała wcześniej zrobić karierę w… kobiecym boksie). Edwards wniosła do zespołu elektryzujący głos, ale również wpłynęła na jego muzykę oraz rytmy funky i hip-hopu.

Międzynarodowe uznanie przyniósł triu już pierwszy album, Who can we trust z 1996 roku. Globalnymi gwiazdami stali się dzięki takim przebojom jak Rome wasn’t build in a day z płyty Fragments of Freedom z 2000 roku. W sumie w swojej już 20-letniej historii sprzedał miliony płyt. Utwory takie jak Rome wasn’t built in a day, The Sea, czy Otherwise są już klasyką popu.

Do Katowic przyjedzie dwoje z trojga założycieli zespołu, czyli wokalistka Skye Edwards z jednym z braci Godfrey – Rossem. Dlatego w Katowicach występują jako Morcheeba’s Skye&Ross. Towarzyszyć im będzie cały skład instrumentalny.

Paco Peña & Flamenco Company
oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Sala koncertowa NOSPR, godz. 19.30

Wybitny wirtuoz gitary flamenco Paco Peña i jego Flamenco Company wraz z Zespołem Śpiewaków Camerata Silesia pod kierunkiem Anny Szostak na specjalnym koncercie dla Miasta Katowice, podczas którego po raz pierwszy wykonany zostanie utwór skomponowany przez Hiszpana z okazji 150-lecia miasta.

13 września, niedziela
Koncert AUKSO/VOŁOSI
Strefa Kultury, godz. 18.00

Koncert łączący muzykę klasyczną z etnojazzem. Bogate doświadczenia orkiestry AUKSO i Marka Mosia połączone z oryginalnym i brzmieniem zespołu Vołosi. Koncert to muzyczna podróż po Karpatach, w której muzycy zaskakują publiczność niebanalnym podejściem do powszechnie znanych tematów muzycznych.

Koncert The Face of God
Kościół Ewangelicki, godz. 20.00

Projekt artystów z Sardynii, będący połączeniem pieśni sakralnych Sardynii oraz współczesnej muzyki klasycznej. Wyjątkowe spotkanie zespołu śpiewaków Le Cuncordu et Tenore d’Orosei oraz pianisty i kompozytora Harmena Fraanje i wiolonczelisty Ernsta Reijsegera. Le Cuncordu et Tenore d’Orosei działa od 1995 roku i jest dziś jednym z najważniejszych zespołów pielęgnujących tradycyjną technikę śpiewu polifonicznego z Sardynii, zwanej „a tenore”. Tradycja sięga tysięcy lat wstecz i u swoich korzeni ma prymitywny śpiew, którym ludzie imitowali głosy zwierząt i wiatru. Dziś jest wpisany na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Sardyńska polifonia ma niewiele odpowiedników na świecie, wśród których trzeba wymienić śpiew z Korsyki, Afryki i Mongolii.

Na repertuar koncertu składają się zarówno religijne utwory sardyńskie, jak i takie kompozycje jak The Face of God czy Heaven on Earth, skomponowane przez Ernsta Reijsegera do filmów Wernera Herzoga (m.in. Odległa błekitna planeta), w których śpiewakom towarzyszy muzyka fortepianowa, organowa i wiolonczelowa.

Bilety na koncerty biletowane dostępne w sieci ticketpro.pl (m.in. w salonach Empik i sklepach Media Markt oraz Saturn), ticketportal.pl (m.in. punkt sprzedaży w Centrum Kultury Katowice) oraz przed koncertami. Bilety na koncert Paco Peña & Flamenco Company do nabycia w kasie NOSPR i przez nospr.org.pl

Urodziny Miasta Kocham Katowice
10–13 września 2015 r.
Katowice

Dodaj komentarz