• 2015-08-31

Apparat zagra we Wrocławiu

Niemiecki DJ i producent Apparat po 9 latach powróci do Wrocławia. W galaktyce współczesnej elektroniki artysta świeci od lat własnym, osobnym światłem, wyróżniając się kosmicznym talentem, pracowitością i muzyczną inteligencją.

Apparat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Apparat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W połowie lat 90. Sascha Ring rozgrzewał parkiety w berlińskich klubach tanecznych, jednak dość szybko znudziło mu się granie techno i elektro. Artysta zwrócił się w stronę ambitnego ambientu i IDM, od projektowania bitów przeszedł do projektowania dźwięków. W 2001 roku pod pseudonimem Apparat wydał swoją debiutancką płytę Multifunktionsebene, a dwa lata później nawiązał współpracę z królową eksperymentalnego techno Ellen Allien. W 2006 roku nagrał z nią doskonale przyjęty album Orchestra of Bubbles, który ukazał się w kultowej wytwórni BPitch Control. W międzyczasie jego talentem zachwycił się legendarny John Peel, który kilka miesięcy przed swoją śmiercią zaprosił Dj-a do swojego studia.

Granice muzycznej wyobraźni Apparata rozszerzały się w imponującym tempie – w 2007 roku sformował swój pierwszy zespół, wykonujący na żywo utwory z płyty Walls. Dwa lata później, wraz z muzykami z Modeselektora, producent nagrał pierwszy album tria Moderat, który wywindował go na szczyty popularności. Moderat istniał od 2002 roku i miał na koncie jedną EPkę, ale dopiero po latach Sascha, Sebastian Szary i Gernot Bronsert zdołali stworzyć wspólną wizję muzycznego projektu, który – jak się okazało – miał na zawsze zmienić oblicze nowoczesnej elektroniki. Apparat nie zrezygnował z solowej aktywności – wręcz przeciwnie, zaczął zapuszczać się w nowe, nieznane dotąd muzyczne rejony. Komponował muzykę do filmów i przedstawień teatralnych, dając upust charakterystycznej dla siebie melancholii i wrażliwości. W 2011 roku Ring podpisał kontrakt z kultową londyńską wytwórnią Mute Records, dla której nagrał płytę The Devil’s Walk. Na krążku tym znalazł się między innymi utwór Goodbye, często wykorzystywany w filmach i serialach (między innymi Breaking Bad). Artysta wypracował przez lata swój osobny, rozpoznawalny od pierwszego dźwięku styl, w którym taneczna elektronika miesza się z ambientem, post-rockiem, dream popem, shoegaze czy muzyką klasyczną.

Apparat pojawia się w Polsce regularnie, ale rzadko przyjeżdża tu ze swoim zespołem. We Wrocławiu zagrał dotąd tylko raz, w 2006 roku, dając niezapomniany didżejski set w nieistniejącym już słynnym klubie Droga do Mekki. Koncert w Eterze będzie wydarzeniem wyjątkowym – Apparat wraca do Wrocławia w szczytowej formie w ramach dużej międzynarodowej trasy Soundtracks Live, podczas której wspólnie z zespołem zaprezentuje zestaw nowych kompozycji napisanych do filmów i przedstawień teatralnych.

Apparat Soundtracks Live
25 października 2015 roku
Klub Eter
Wrocław

Dodaj komentarz