• 2015-08-29

Kontakt. Maciej Cieślak

17 września w Galerii Gardzienice rozpocznie się wystawa Kontakt. Maciej Cieślak – autor zdjęć, które zostaną zaprezentowane na wystawie – zaprezentuje nietuzinkowy cykl fotograficznych portretów obrazujących osoby z Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Umysłowo w Pucku.

Maciej Cieślak, fotografia w ramach wystawy „Kontakt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Cieślak, fotografia w ramach wystawy „Kontakt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa portretów autorstwa Macieja Cieślaka to zdecydowanie coś więcej niż tylko spotkanie z fotografią. Spotkanie ma wymiar osobisty, jednostkowy, przelotny i często jednorazowy. Natomiast kontemplacja zdjęć Macieja Cieślaka umożliwia patrzącemu wejście w głęboki kontakt z różnymi aspektami uniwersalnego wymiaru bycia człowiekiem.

Każdy z portretów przedstawionych na wystawie jest jak lustro, w którym możemy się przejrzeć. Tęsknota, czułość, zagubienie, ale również cierpienie, czy nieśmiałość, które zwykle tak skrzętnie ukrywamy, zostają – w konfrontacji z portretami Cieślaka – ujawnione, a poprzez swoją jawność przestają być jedynie uczuciowymi reakcjami na taką czy inną przemijającą sytuację czy życiową trudność.

Wzywają do zatrzymania się i dokonania głębszego wglądu w to czego na codzień nie chcemy, czy też nie umiemy dostrzec. Poprzez kontakt z portretami Innych zostajemy zmuszeni do kontaktu z samymi sobą i z uniwersalnym wymiarem bycia człowiekiem pośród innych istot ludzkich. Choć tak bardzo różni na powierzni zdarzeń, dzięki portretom Cieślaka możemy uświadamiać sobie naszą fundamentalne podobieństwo i wspólnotę.

Tekst: Zbigniew Miłuński

Maciej Cieślak –  jest fotografem, doktorem fizyki, finansistą. Umiejętnie łączy pasje fotograficzną z najbardziej ścisła nauką prowadząc w Warszawie dużą firmę. Porusza się w obszarze fotografii artystycznej, uzupełniając ją takimi formami jak reportaż czy dokument. Najczęstszym tematem jego prac jest człowiek, jego przeżycia i relacje ze światem. Czuje przymus odbywania dalekich podróży. Jest absolwentem Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie w Heidelbergu. Posiada tytuł doktora w dziedzinie fizyki jądrowej. Absolwent studiów doktorskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Autor wielu wystaw indywidualnych. Nagrodzony w konkursie National Geographic 2010. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Maciej Cieślak, Kontakt
Od 17 września do 15 października 2015 roku
Wernisaż: 17 września 2015 roku, godzina 18.00
Galeria Gardzienice należąca do Ośrodka Praktyk Teatralnych “Gardzienice”
Lublin

Dodaj komentarz