• 2015-08-29

Norweskie kino familijne

20 listopada w kinach pojawi się film familijny Operacja Arktyka w reżyserii Grethe Bøe-Waal. Film jest adaptacją bestsellerowej książki dla dzieci, napisaną przez Leifa Hamrena w 1971 roku.

„Operacja Arktyka”, reż. Grethe Bøe-Waal – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Operacja Arktyka”, reż. Grethe Bøe-Waal – plakat (źródło: materiały prasowe)

Trzynastoletnia Julia wraz z matką i ośmioletnimi bliźniakami – Idą i Sindre, przeprowadzają się do nowego miasta, na mroźną północ Norwegii. Ich ojciec pracuje jeszcze dalej – prawie pod biegunem północnym. Dzieciaki postanawiają w tajemnicy odwiedzić ojca i zakradają się do helikoptera ratowniczego. Trasa lotu zostaje jednak zmieniona i rodzeństwo ląduje na opuszczonej wyspie na dalekiej północy.

Operacja Arktyka została doceniona przez selekcjonerów Sundance, najważniejszego festiwalu kina niezależnego na świecie, zapraszając go do swojego programu. W obsadzie znalazł się między innymi gwiazdor Gry o tron, Kristofer Hivju. Film w norweskim box office znalazł się tuż za takimi hollywoodzkimi hitami, jak Kraina lodu i Jak wytresować smoka 2.

Grethe Bøe-Waal – norweska reżyserka. Ukończyła reżyserię i filozofię na uniwersytecie w Nowym Jorku. Po studiach założyła firmę produkcyjną, na czele której stoi do dziś. Powstają w niej filmy pełnometrażowe, reklamy, filmy instruktażowe, a także wykłady. Bøe-Waal aktywnie działała w teatrze, próbowała swoich sił także jako aktorka. Jej debiut reżyserski z 2007 roku – Titanics ti liv był filmem dla dzieci, który znalazł się w programach wielu prestiżowych imprez filmowych, takich jak Cinekid czy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago.

Operacja Arktyka
Reżyseria i scenariusz: Grethe Bøe-Waal
Obsada: Kaisa Gurine Antonsen, Ida Leonora Valestrand Eike, Leonard Valestrand Eike, Kristofer Hivju, Lars Arentz-Hansen
Dystrybucja: Vivarto
Premiera: 20 listopada 2015 roku

Dodaj komentarz