Znamy program 7. edycji Grolsch ArtBoom Festival

Znamy program 7. edycji Grolsch ArtBoom Festival, który rozpocznie się 25 września w Krakowie. W tym roku festiwal skupi się na obecności wsi w mieście, a także wpływie miasta na rzeczywistość życia na wsi.

7. edycja Grolsch ArtBoom Festival w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

7. edycja Grolsch ArtBoom Festival w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal skoncentruje się na obszarze centrum, ale również na terenie Salwatora, Bronowic i Woli Justowskiej. Swoje prace zaprezentują m.in: Leon Tarasewicz, Mykola Ridnyi, Alicja Rogalska, Piotr Lutyński, Marek Firek, Grizdale Art, Anna Królikiewicz, Daniel Rycharski, Oliver Ressler czy Grupa Centrala.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu niekontrolowany kapitalizm będzie tematem cyklu krytycznych bilbordów Nieudane inwestycje Olivera Resslera. Projekt W kawałkach ukraińskiego artysty Mykoli Ridnyi’ego będzie symboliczną ilustracją wchłaniania terenów wiejskich przez rozbudowujące się miasto. Przyzba przypomni, jak w projektach prekursorskich modernistycznych osiedli uwzględniano fakt, że większość ich przyszłych mieszkańców stanowić będzie pierwsza miejska generacja, która przybędzie tam wraz ze swoimi tradycyjnymi potrzebami i przyzwyczajeniami. Żywa Latarnia nawiąże do tradycji wiejskich kapliczek, a także do budowanych w Krakowie od XIV wieku latarni umarłych, które niegdyś stanowiły świetlne punkty orientacji w mieście, informujące o położeniu cmentarzy i szpitali.

Marek Firek zaprosi na happening Psia niedziela odwołujący się do organizowanego corocznie w Krakowie popularnego pochodu jamników, natomiast umiejscowiona na bulwarach wiślanych wystawa Village People Daniela Rycharskiego i Szymona Maliborskiego zainauguruje działalność stworzonego przez ten tandem mobilnego Muzeum Alternatywnych Historii Społecznych. Projekt kuratorski Stacha Rukszy Cavalleria rusticana (Rycerskość wieśniacza), który zaprezentowany zostanie w Składzie Długa złoży się z prac performera Michała Łagowskiego zestawionych z korespondującymi z nimi obiektami.

Honorata Martin podczas spotkania z fanami opowie o swoich samotnych wędrówkach po polskiej prowincji (Wyjście w Polskę, 2013). Historia Zwierzyńca jest inspiracją dla projektu, w którym jeden z oryginalnych zabytkowych budynków stanie się tytułowym Domem Fermentu. Instalacja Waliły – Kraków – Waliły symbolicznie wprowadzi, przyjeżdżających na krakowski dworzec podróżnych, w atmosferę miasta powszechnie kojarzonego z kulturą i sztuką.

Projektom odbywającym się w przestrzeni miasta towarzyszyć będą panele dyskusyjne. Fundacja Instytut Architektury zaprosi na spotkania: Chałupa – kostka – cottage, gdzie mowa będzie o „znikaniu” Bronowic, oraz Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń w ramach, którego uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytanie dlaczego we współczesnych miastach tak bardzo mnożą się szlabany, bramki, płoty, piny oraz kamery. Z kolei Bogna Świątkowska, założycielka Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana zaprosi na debatę socjologiczną Wieś w mieście. Dyskusja toczyć się będzie wokół zagadnień przenikania się miasta i wsi, przestrzeni wiejskiej „zjadanej” przez nowe osiedla, a także różnic w postrzeganiu przestrzeni – jej zalet i wad – w zależności od przynależności do klasy społecznej czy miejsca zamieszkania.

Tradycją ArtBoomu jest współpraca z sopockim ArtLoop Festival. W  tym roku w Krakowie pokażemy projekt Anny Królikiewicz, która stworzy instalację Honey/Moon związaną z Weselem Stanisława Wyspiańskiego. Z kolei w ramach współpracy z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów we wsi Kurówko odsłonięty zostanie inspirowany grafiką Albrechta Dürera Pomnik chłopa Daniela Rycharskiego. Następnie obiekt wyruszy w nawiązującą do rytuału peregrynacji świętych obrazów podróż do Krakowa, gdzie odwiedzi miejsca związane z wiejską historią miasta.

7. edycja Grolsch ArtBoom Festival 
Od 25 września do 9 października 2015 roku
Kraków

Dodaj komentarz