• 2015-08-28

Mimodram na kanwie powieści Bułhakowa

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na mimodram Teatru Formy zatytułowany Mistrz i Małgorzata, oparty na powieści Michaiła Bułhakowa. Fabułę stanowią losy tytułowych bohaterów, mieszkających w Moskwie lat 30. XX w., a także wpleciona w narrację powieść historyczna o Poncjuszu Piłacie w wielowątkowym powiązaniu z wizytą Szatana w ateistycznym Związku Radzieckim.

Zamek Królewski w Warszawie – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zamek Królewski w Warszawie – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plenerowy spektakl ruchowy nie jest wierną ilustracją powieści pisarza, ale raczej swobodną, choreograficzną wizją autorską, obfitującą w głębokie treści natury mistycznej. Postaciami, które zasługują na szczególną uwagę widza, są uczłowieczeni Chrystus i Szatan. W centrum myśli spektaklu jest człowiek – z całą swoją złożonością, nadzieją i zwątpieniem. Owo archetypiczne ukazanie walki dobra i zła, dwóch skłonności drzemiących w człowieku, znajduje tu swe odbicie w wyrazie plastycznym, ruchu, muzyce i symbolicznej, mobilnej scenografii (w spektaklu używane są efekty ogniowe oraz motocykle). Mimodram jest współczesną próbą podjęcia tego uniwersalnego zagadnienia – pomimo zmiany kostiumu czy epoki przedstawienie udowadnia, że natura człowieka nie zmieniła się od wieków.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Scenariusz i Reżyseria: Józef Markocki
Muzyka: Matvei Saburov (Białoruś)
Obsada: Zbigniew Bodzek, Barbara Chodorowicz, Ewelina Ciszewska, Barbara Gadomska, Józef Markocki, Hubert Skonieczka, Damian Szydłowski, Wojtek Lewandowski (gościnnie)
Choreografia: Teatr Formy
Światło i dźwięk : Mikołaj Wolniewski
Wykonanie scenografii: Krzysztof Cichała
Kostiumy: Ilona Szurkowska
Czas trwania: 60 min

Mistrz i Małgorzata
28 sierpnia 2015 roku, godz. 19.00
Arkady Kubickiego
Zamek Królewski w Warszawie

Dodaj komentarz