• 2015-08-28

Filmowy debiut w duchu współczesnego kina artystycznego

Debiut Marcina Dudziaka Wołanie, doceniany na festiwalach w Rotterdamie i MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, wejdzie na ekrany kin studyjnych 25 września.

„Wołanie”, reż. Marcin Dudziak (źródło: materiały prasowe)

„Wołanie”, reż. Marcin Dudziak (źródło: materiały prasowe)

Męska wyprawa ojca i syna w dół górskiej rzeki daje początek tej prawie pozbawionej słów historii. Nieśpieszna, poetycka opowieść o wyjątkowych chwilach w życiu dziesięcioletniego chłopca, kiedy to coś nieuchwytnego, a jednak przeczuwanego odsłania przed nim swoje znaczenie. Niepojęta dla niego samego ciekawość i pragnienie nowych doznań stają się silniejsze niż strach przed wciąż nie do końca rozpoznanym światem. Poczucie samotności i braku bezpieczeństwa, pomimo obecności ojca, staje się dla chłopca doświadczeniem zapowiadającym jego przemianę. Wszechogarniająca przyroda, w której dominuje obraz płynącej rzeki, wnosi coraz bardziej wyczuwalne, choć trudne do uzasadnienia napięcie. Kiedy zagrożenie staje się realne i konkretne, chłopiec zdaje się być na nie przygotowany, jednak nic nie będzie już dla niego takie, jakie było przedtem.

Marcin Dudziak (rocznik 1979) studiował dziennikarstwo w Warszawie, ale w 2003 roku przeniósł się na studia filmowe do Paryża. W 2009 roku założył własną firmę produkcyjną A Son Image Production, w której wyprodukował swój pierwszy krótki metraż Les Mots (Słowa). Wołanie, debiut pełnometrażowy, miał swoją premierę światową w 2014 roku w Konkursie Głównym Festiwalu Nowe Horyzonty. Film powstał na podstawie opowiadania Kazimierza Orłosia Zimorodek. Zdjęcia do następnego filmu również w oparciu o prozę tego autora zaplanowane są na jesień 2016.

Wołanie
Reżyseria i scenariusz: Marcin Dudziak
W rolach głównych: Witek Kotrys, Sebastian Pawlak
Dystrybucja: Dudek w Puszczy
Premiera: 25 września 2015 roku

Dodaj komentarz