• 2015-08-28

Kapela Hanki Wójciak na zakończenie Muzyki Zaklętej w Drewnie

Koncert Kapeli Hanki Wójciak w finale Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie będzie zwieńczeniem trzech miesięcy nieustannie płynącej po Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce muzyki. Wydarzenie będzie nawiązaniem do uroczystych obchodów Roku Witkiewiczów w Polsce, a także okazją do pokazania wielkich ludzi silnie związanych z drewnianą architekturą regionu.

Koncert Kapeli Hanki Wójciak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert Kapeli Hanki Wójciak (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku w zabytkowych drewnianych przestrzeniach odbyło się 14 wydarzeń muzycznych. Podczas koncertów wystąpili muzycy, których zamiłowania i inspiracje muzyczne są bardzo szerokie. Ich występy przybliżyły odbiorcom twórczość dawnych mistrzów, tych dobrze znanych oraz tych zapomnianych, a wpisujących się w historię muzyki. Pojawiły się brzmienia bardziej współczesne, jak jazz, a także portugalskie fado. Podczas niektórych koncertów bohaterami w rękach artystów stały się instrumenty, w czasie innych główne role odgrywał wokal.

Finałowy plenerowy koncert odbędzie się przy Willi Koliba, wzniesionej w latach 1892–1893 według projektu Stanisława Witkiewicza. Muzyka, która będzie rozbrzmiewać tego wieczoru, nie jest pozbawiona wpływów płynących z serca Podhala. Hanka Wójciak – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka, aktorka-amator, jest góralką z Zakopanego i znakomicie operuje białym głosem.

W Znachorce Kapeli Hanki Wójciak można odnaleźć echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj nieustannie z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale ukryte w nich archaizmy i słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowego, ludowego charakteru.

Na zakończenie festiwalu już od rana, na hasło „Muzyka Zaklęta w Drewnie”, możliwe będzie bezpłatne zwiedzanie Willi Atma i Harenda, a także fili Muzeum Tatrzańskiego.

Koncert Kapeli Hanki Wójciak (zakończenie 9. edycji Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie)
30 sierpnia 2015 roku
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
Zakopane

Dodaj komentarz