8. Międzynarodowy Festiwal Art Moves

4 września w Toruniu rozpocznie się 8. Międzynarodowy Festiwal Art Moves. Festiwal zamienia przestrzeń miasta w ogromną galerię sztuki, gdzie obok debiutantów można oglądać prace artystów o międzynarodowym uznaniu.

Praca Liudmily Pisanovej w ramach 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Art Moves (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca Liudmily Pisanovej w ramach 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Art Moves (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka w przestrzeni publicznej to niezbędny komponent nowoczesnego miasta – w każdym znaczącym, europejskim czy polskim mieście: Londynie, Berlinie, Warszawie, Krakowie czy Gdańsku – funkcjonuje projekt, poświęcony sztuce publicznej, prezentujący dzieła artystów w przestrzeni miasta. Międzynarodowy Festiwal Art Moves już od 8 lat prezentuje dzieła sztuki w przestrzeni Torunia.

Podczas festiwalu sztuka wychodzi w przestrzeń miasta – prace artystów mówią bezpośrednio do odbiorcy. Jest to ogromnie ważne, ponieważ niewielki procent Polaków uczęszcza do tradycyjnych galerii i muzeów. W ramach festiwalu w przestrzeni Torunia prezentowane są prace artystów z całego świata, poruszające ważne, aktualne tematy. W tym roku na nośnikach, które zwykle wykorzystywane są do prezentacji reklam: bilbordach, citylightach i ekranach LED zaprezentowane zostaną dzieła, odnoszące się do tematu przewodniego całej imprezy: Co ma wartość? Czy wszystko da się kupić za pieniądze?

Jednym z głównych elementów festiwalu jest corocznie organizowany, międzynarodowy konkurs na najlepszą pracę bilbordową. Do wystawy konkursowej wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez utalentowanych artystów z całego świata. Prace te są twórczą wypowiedzią artystyczną na temat festiwalowego hasła. Tematy corocznych edycji festiwalu wybierane są w taki sposób, by korespondowały z procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny, globalny świat. Wyrastają one z głębokiej refleksji o podłożu socjologicznym, psychologicznym, filozoficznym i są wyrazem troski o kształt rzeczywistości, w jakiej żyjemy.

8. Międzynarodowy Festiwal Art Moves
Oficjalne otwarcie: 4 września 2015 roku o godzinie 12.00,  Pl. Rapackiego w Toruniu
Toruń

Dodaj komentarz