• 2015-08-27

Wystawa polskiego designu w ramach Helsinki Design Week

Nowa wystawa designu, którą przygotowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, sięga do źródeł myślenia modernistycznego, kiedy forma równoważyła się z funkcją. Wystawa zaprezentowana zostanie w Finlandii w ramach Helsinki Design Week w dniach 9–13 września.

„Blue Line”, Ćmielów Design Studio (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Blue Line”, Ćmielów Design Studio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Modernizm, w tytule wystawy nazwany potocznie „moderną”, to sposób myślenia. Równowaga formy i funkcji, szczerość materiału, połączenie powtarzalnej produkcji przemysłowej z rzemieślniczym, wypracowanym detalem. Ta współpraca pomiędzy projektantem a rzemieślnikiem i przemysłem wydała się kuratorom wystawy najważniejszym wyróżnikiem modernistycznego myślenia, które możemy obserwować we współczesnym designie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną wdrożone polskie projekty oraz zrealizowane w krótkich seriach koncepty, w których, choć przedmioty odpowiadają na to samo założenie projektowe, różnią się pomiędzy sobą, bo taka jest charakterystyka wybranego przez projektanta materiału lub sposobu produkcji. Istotną częścią projektu jest realizacja przygotowana specjalnie na wystawę przez młodą projektantkę Alicję Patanowską, we współpracy z Krośnieńskimi Hutami Szkła Krosno oraz Fabryką Naczyń Kamionkowych Manufaktura w Bolesławcu. Obiekty zrealizowane specjalnie na wystawę w szczególny sposób podejmują hasło wystawy przemysł + rzemiosło. Wykonane prototypy prezentowane na wystawie mają potencjał wdrożeniowy, a jednocześnie charakteryzuje je szczególna dbałość o detal wypracowana o najlepsze wzorce współpracy z rzemieślnikami.

Intencją kuratorów wystawy jest także ożywienie międzywojennej tradycji współpracy między polskimi projektantami, rzemieślnikami i  przemysłem, tak charakterystycznej dla polskiego modernizmu, a w szczególności dla Stalowej Woli – modernistycznego miasta zbudowanego w latach 30. XX wieku zgodnie z wybranymi przez nas dla wystawy założeniami: równowaga formy i funkcji, szczerość materiału, połączenie powtarzalnej produkcji przemysłowej z rzemieślniczym, wypracowanym detalem.

Projektanci/producenci: Nikodem Szpunar/Paged Meble, Bartosz Mucha, Maria Jeglińska/Porcelana Kristoff, Beza Project, Aleksandra Satława, Agnieszka Bar/Manufactured Culture, Iza Sroka/Falbanka, Marek Cecuła/Ćmielów Design Studio, Paulina Matusiak, Malafor, Karina Marusińska, Tomasz Augustyniak/Marbet Style, Marcin Młoczkowski/VOLA, Alicja Patanowska.

Moderna. Przemysł + rzemiosło
Wystawa w ramach Helsinki Design Week
Od 9 do 13 września 2015 roku
Kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Paweł Grobelny
Organizatorzy: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Messukeskus
Helsinki

Dodaj komentarz