Home Sweet Home

Home Sweet Home to tytuł najnowszej instalacji, której autorem jest Sylwester Ambroziak. Unikatowa plenerowa instalacja zostanie otwarta w ramach siódmej edycji projektu Sztuka w przestrzeni publicznej, która startuje już 4 września na kieleckim Placu Artystów.

Sylwester Ambroziak, „Home Sweet Home”, instalacja w ramach projektu „Sztuka w przestrzeni publicznej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sylwester Ambroziak, „Home Sweet Home”, instalacja w ramach projektu „Sztuka w przestrzeni publicznej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najnowsza wystawa Home Sweet Home wnika w wolną przestrzeń, włącza się w tkankę miejską i na kanwie oddechu, jaki zapewnia miastu Plac Artystów, uruchamia własną architekturę. Instalację tworzą dwie dwukondygnacyjne bazy, oddzielone dwiema syntetycznymi czaszkami. Obu konstrukcjom, powstałym z połączenia trzech kontenerów, towarzyszą grupy rzeźb. Figury różnią się skalą, pozycją, niektóre wyróżnia miarowy ruch lub ścieżka dźwiękowa, a łączy je paradoksalna sytuacja: wspólne trwanie w wyobcowaniu.

Uwypuklają to dwa stada: prymitywne niewiniątka stłoczone w kontenerze i owieczki szukające przejścia. Blaszane komory  grają role sal projekcyjnych, w których wyświetlane są animacje 3D. Filmy i elementy ruchome uzupełniają obieg rzeźbiarskiej interwencji, unaoczniając upływ czasu. Za ich sprawą instalacja żłobi w otwartej przestrzeni portal do innego wymiaru.

Wrześniowa wystawa to już siódma odsłona projektu Sztuka w przestrzeni publicznej. W  2014 roku na Placu Artystów stanęła Tężnia Roberta Kuśmirowskiego, rok wcześniej Adam Garnek ustawił na nim stalową, interaktywną maszynę, a w poprzednich latach inni artyści zagospodarowali przestrzeń dla swoich instalacji: Zbigniew Frączkiewicz wprowadził na kielecki rynek 21 żelaznych ludzi, Jerzy Kędziora zaprezentował rzeźby balansujące, Leon Tarasewicz największą w swoim dorobku pracę, a Ludwika Ogorzelec zrealizowała instalację z cyklu Krystalizacja przestrzeni.

Sylwester Ambroziak – znany jest przede wszystkim jako twórca pokaźnych rozmiarów rzeźb w drewnie. Dzięki wyrazistej stylizacji rzeźb Ambroziak należy do najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów. Zajmuje się rzeźbą i rysunkiem oraz instalacją i eksperymentalnym filmem animowanym. W latach 1983–1989 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, Stanisława Kulona i Grzegorza Kowalskiego oraz Rysunku w pracowni prof. Mariana Czapli. W roku 1989 obronił pracę dyplomową pt. Kuszenie św. Antoniego, której promotorem był prof. Grzegorza Kowalskiego. Jest autorem ponad siedemdziesięciu  wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad stu dwudziestu wystawach zbiorowych w  Polsce i za granicą.

Sylwester Ambroziak, Home Sweet Home 
Instalacja realizowana w ramach projektu Sztuka w przestrzeni publicznej
Wernisaż: 4 września 2015 roku, godzina 19.00
Plac Artystów
Kielce

Dodaj komentarz