Morfologia podłogi

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza na wernisaż wystawy Poli Dwurnik Morfologia podłogi, który odbędzie się 3 września. Inspiracją i tematem wystawy stała się kamienna posadzka galerii, którą artystka bierze na swój warsztat.

Wystawa Poli Dwurnik – „Morfologia posadzki”(źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Poli Dwurnik – „Morfologia posadzki”(źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystka próbuje odczarować złą sławę posadzki, pogardliwie nazywanej w środowiskowym żargonie „salcesonem”. Bierze ją pod lupę i wnikliwie analizuje, traktując jako punkt odniesienia, tworzywo i przedmiot dla różnorodnych poszukiwań. Kreuje jej fikcyjną genealogię, wpisuje w rozmaite porządki: kosmologiczny, mityczny, literacki, historyczny, naukowy i, wreszcie, artystyczny.

Posługując się różnymi fragmentami wzoru posadzki buduje fikcyjną teorię spiskową, maluje abstrakcyjne obrazy, kręci videoklip, mierzy, liczy, spekuluje, za każdym razem pisząc nowe dzieje podłogi niczym szalony naukowiec. Wnętrze galerii i jej posadzka stają się poligonem do ćwiczenia spostrzegawczości, mnożenia skojarzeń i rozbudzania zmysłów.

Fałszerskie manipulacje i zabawę w paranaukę artystka zestawia z efektami autentycznych poszukiwań i artefaktami realnie wykonanymi w pracowni. Starania Dwurnik to eksperyment mający na celu przewartościowanie naszego postrzegania czegoś tak błahego i trywialnego jak zwykła, kamienna, PRL-owska posadzka. Pola Dwurnik stawia pytanie o moc sztuki.

Czy nałożenie na posadzkę paradygmatu sztuki zmienia jej percepcję? Czy choć na chwilę jesteśmy w stanie uwierzyć, że rysunek podłogi, którą do tej pory uważaliśmy za szpetny relikt minionej epoki jest zapisem Wielkiego Wybuchu, mitycznym wzorem świątynnym, odciskiem popełnionej zbrodni, krajobrazem w hip-hopowym teledysku? Czy jesteśmy w stanie przyjąć zaproszenie do gry w zbiorową fantazję? I czy – kiedy wystawa się skończy – wejdziemy na posadzkę tak samo bezwiednie jak dotychczas?

Pola (Apolonia) Dwurnik – urodziła się w 1979 roku w Warszawie. Uprawia głównie malarstwo olejne, różne formy rysunku, kolaż i sztukę poczty. Prowadzi także działalność wydawniczą (self-publishing) i redaktorską. Malarstwa i rysunku uczyła się w pracowniach rodziców – Edwarda Dwurnika, artysty malarza, i Teresy Gierzyńskiej, artysty fotografika. W latach 1998–2003 studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2004 i 2005 była rezydentką Stiftung Laurenz Haus w Bazylei. Mieszka w Berlinie i Warszawie.

Pola Dwurnik, Morfologia posadzki
Od 3 września do 11 października 2015 roku
Wernisaż: 3 września 2015 roku, godzina 18.00
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Kalisz

Dodaj komentarz