Dom horyzontalny z międzynarodową nagrodą

Nowoczesne i oryginalne projekty architektów z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL doceniane są nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Tym razem uwagę międzynarodowego jury oraz odwiedzających stronę konkursową World Architecture Award – 20+10+X zwrócił projekt domu horyzontalnego.

World Architecture Award – 20+10+X. Wyróżnienie dla pracowni 81.WAW.PL – Dom horyzontalny

World Architecture Award – 20+10+X. Wyróżnienie dla pracowni 81.WAW.PL – Dom horyzontalny

World Architecture Award – 20+10+X to ważne wydarzenie w świecie architektury. Nagrody w konkursie przyznawane są przez osoby związane ze środowiskiem architektonicznym: architektów, krytyków architektury, pracowników akademickich, redaktorów czasopism architektonicznych, a także ekspertów z różnych instytucji zainteresowanych zagadnieniami architektonicznymi. Dodatkowo, projekty zgłoszone do konkursu mogą być oceniane są przez wszystkich zarejestrowanych w serwisie użytkowników. W każdym cyklu konkursowym nagrodę otrzymuje 20 projektów wybranych przez członków honorowych oraz 10 projektów wskazanych przez zarejestrowanych użytkowników, którzy oddali swój głos.

Wyróżnienie w konkursie World Architecture Award – 20+10+X  to kolejny powód do dumy dla architektów z pracowni 81.WAW.PL –  Anny Paszkowskiej-Grudziąż i Rafała Grudziąża. Zwłaszcza, że w tegorocznej odsłonie konkursu nagrodzone zostały jedynie 2 projekty z Polski. Warto także dodać, że jury konkursowe w zeszłym roku doceniło inny projekt pracowni – Dom korona.

Jak podkreślają autorzy projektu dom horyzontalny to typowy dom jednorodzinny, który jednak zaskakuje nietypową oryginalnością. Budynek na planie litery L kryje we wnętrzu  komfortową i wygodną przestrzeń dla czteroosobowej rodziny. Bryła budynku to układ pionowych i  poziomych płaszczyzn, przesuniętych względem siebie, dzięki czemu udało się optycznie wyróżnić strefę wejścia od strefy ogrodu.  Ponadto przestrzeń budynku została podzielona na dwie bryły – jedną z garażem oraz drugą, będącą właściwą częścią mieszkalną. Wraz z domem zaprojektowany został także ogród w stylu japońskim, w którym  głównym elementem dekoracyjnym są płaskie głazy oraz niska roślinność zachowująca zieleń przez cały rok.

World Architecture Award – 20+10+X – Dom horyzontalny
Wyróżnienie dla pracowni 81.WAW.PL
Sierpień 2015 roku

1 komentarz do artykułu “Dom horyzontalny z międzynarodową nagrodą”

  1. Paula

    Ten projekt jest niesamowity. Zaglądałam już wcześniej na ich stronę http://81.waw.pl/ Uzgodniliśmy z mężem, że poprosimy tą pracownie o zaaranżowanie wnętrza naszego nowego mieszkania. Czekamy tylko na końcowy etap budowy. Już nie mogę się doczekać!

Dodaj komentarz