Amensalizm – Uwaga – A teraz będzie zmiana

10 września Prom Kultury w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy Amensalizm – Uwaga – A teraz będzie zmiana. Na wystawie zostaną pokazane prace malarskie i działania przestrzenne związane z interpersonalną reakcyjnością IwonyTM.

Wystawa „Amnesalizm – Uwaga – A teraz będzie zmiana”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Amnesalizm – Uwaga – A teraz będzie zmiana”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szczególnie uwodząca w twórczości artystki jest lekkość, z jaką wchodzi w dyskurs z najgorętszymi problemami społecznymi dzisiejszego świata. Artystka nie daje się sklasyfikować jako działaczka jednej sprawy, bezkompromisowo zabiera głos we wszelkich kwestiach, w których konieczne zdaje się być wyjście ze stanu obezwładniającej współczesne społeczeństwa bezsilności i obojętności.

W masowych lękach i burzach zachowuje afirmatywną postawę nastawioną na bezkrwawą walkę i proces przemiany. Brudny dukt pędzla podbijający intelektualną warstwę malarstwa wzmacnia wręcz fizyczną trudność w obcowaniu z jej pracami. Ich obecność nie daje wytchnienia w kontemplacji kondycji współczesnego świata wymusza nie tylko zajęcie stanowiska, ale i nieustającą aktywność, której mimo trudności nie możemy zaniechać.

Jedno jest pewne – wyzbyte estetycznej miękkości i lekkości, do jakiej przywykliśmy, a nawet zaczęliśmy wymagać od kontaktu z tworami sztuki w ostatnim czasie – malarstwo Iwony TM nie jest stworzone z myślą o cieszeniu oka i dopełnianiu wizerunku nieskażonego emocją nowoczesnego wnętrza. Bycie odbiorcą jej twórczości to decyzja i deklaracja gotowości do intelektualnego zmierzenia się z samym sobą, jako człowiekiem mającym świadomość odpowiedzialności, która spoczywa na każdym przedstawicielu ludzkiego gatunku.

IwonaTM (Teodorczuk-Możdżyńska) – absolwentka warszawskiej ASP. Wieloplastyczka. Uprawia malarstwo, performance, tworzy filmy i instalacje. Mieszka i pracuje w Warszawie. W odpowiedzi na merkantylizację sztuki i marginalizowanie roli artystów, [IwonaTM] stworzyła koncepcję wieloplastyki. Szeroko rozumiana wieloplastyka dotyczy wszystkich form plastycznych, nie tylko manualnych, ale również wizualnych, dźwiękowych, konceptualnych, a także plastycznych zjawisk powstających w ludzkich umysłach, form związanych z przeżyciem estetycznym, pozwalających powrócić do trudno uchwytnej teraźniejszości.

Amensalizm – Uwaga – A teraz będzie zmiana
Kuratorka: Agnieszka Zgirska
Od 10 do 29 września 2015 roku
Wernisaż: 10 września 2015 roku, godzina 19.00
Finisaż: 28 września 2015 roku, godzina 19.00
Prom Kultury
Warszawa

Dodaj komentarz