• 2015-08-26

Nova Muzyka i Architektura z finałowym oratorium Haydna

Już w najbliższą sobotę odbędzie się finałowy koncert tegorocznej edycji festiwalu Nova Muzyka i Architektura. W gotyckim Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zaprezentowane zostanie arcydzieło sztuki oratoryjnej – Stworzenie świata Józefa Haydna.

Chór Narodowego Forum Muzyki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chór Narodowego Forum Muzyki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pomysł napisania oratorium Stworzenie świata zrodził się podczas drugiego pobytu Haydna w Londynie, gdzie kultywowano tradycje oratoryjne Haendla. Początkowo miało to być oratorium przeznaczone do wykonania w Londynie, tekst libretta napisał specjalnie dla Haydna poeta angielski Th. Lindley na podstawie I rozdziału Księgi Rodzaju ze Starego Testamentu oraz Raju Utraconego Miltona. Ostatecznie jednak libretto opracował dyrektor wiedeńskiej biblioteki dworskiej Gottfried van Swieten.

Dzieło nosi wyraźne znamiona indywidualności twórczej Haydna, wyrażające się przede wszystkim w pełnym inwencji łączeniu chórów z ansamblami i solami wokalnymi, w oryginalnym typie melodyki, w traktowaniu orkiestry. Oratorium to jest dziełem bezprecedensowym – Haydn wykorzystał w nim bowiem nie tylko własne doświadczenia kompozytorskie z zakresu symfonii, singspielu i muzyki religijnej, ale połączył zdobycze przeszłości z tendencjami współczesnymi i zapoczątkował nowe drogi rozwojowe.

Do współpracy przy oratorium zaproszeni zostali soliści-śpiewacy oraz Chór Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia. Zespół współpracował z tak znakomitymi dyrygentami, jak Paul McCreesh, Giovanni Antonini, Jacek Kaspszyk, Krzysztof Penderecki, James MacMillan, Bob Chilcott czy Jan Łukaszewski. Oprócz regularnych występów z innymi zespołami chór podróżuje po Polsce, koncertując z orkiestrami krajowych filharmonii oraz NOSPR i POR. Wielokrotnie pojawił się na antenie Polskiego Radia oraz w rozgłośniach zagranicznych. W latach 2009 i 2011 jako pierwszy polski chór zaprezentował się na legendarnym festiwalu BBC Proms. Nad całością artystyczną czuwać będzie Andrzej Kosendiak – dyrygent, dyrektor Narodowego Forum Muzyki, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Wieczór oratoryjny (koncert finałowy 19. edycji Festiwalu Nova Muzyka i Architektura)
29 sierpnia 2015 roku
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Toruń

Dodaj komentarz