• 2015-08-26

Fair Design 2015. Międzynarodowa konferencja teorii i krytyki designu

W dniach 24–25 września Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie organizuje konferencję Fair Design – pierwszą z planowanego na kolejne lata cyklu dotyczącego wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat i design. Tegoroczna edycja poświęcona będzie zagadnieniu aktywności.

Fair Design 2015. Międzynarodowa konferencja teorii i krytyki designu – Design wobec wyzwań współczesności: aktywność (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fair Design 2015. Międzynarodowa konferencja teorii i krytyki designu – Design wobec wyzwań współczesności: aktywność (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wraz z rozwojem cywilizacji stoimy wobec problemów, do rozwiązywania których nie przygotowała nas ani teoria, ani praktyka. Zanik wielkich narracji, kryzys wartości, wielokulturowość, przyspieszenie technologiczne czy przejście do ery informatycznej rodzą nowe sytuacje i problemy, na które nie wypracowaliśmy jeszcze rozwiązań. Coraz częściej stajemy się bezradni wobec problemów współczesnego świata. Czy metody projektowe przełożone na problemy ekonomiczne, społeczne, kulturowe mogą być pomocne? Konferencja Fair Design to okazja do dyskusji i bliższego spojrzenia na to, jak design radzi sobie z wyzwaniami, wobec których stoi dzisiejszy świat.

Pierwsza edycja konferencji, planowana na wrzesień 2015 roku, poświęcona będzie aktywności w ponowoczesnym społeczeństwie. To właśnie aktywność w stopniu znacznie większym, niż dawniej, kształtuje naszą świadomość. Tradycyjne metody poznawania świata, oparte o bierne przyswajanie wiedzy zdobytej i przetworzonej przez innych, są coraz częściej uzupełniane przez aktywne i interaktywne formy poznania.

Te nowe formy aktywności nakładają się lub przeplatają z tradycyjnymi. Powszechny jeszcze kilkadziesiąt lat temu względnie jednolity model życia, zastąpiony został przez mozaikę postaw, zachowań, sposobów działania czy realizacji celów. Wzornictwo powinno zatem na nowo zdefiniować narzędzia i metody oraz zadania, jakie przed nim stoją. Konferencja Fair Design będzie forum do podjęcia dyskusji na ten temat.

Wśród prelegentów na konferencji pojawi się wielu wybitnych ekspertów, m.in. profesor Maria Benktzon, współpracująca z firmą Ergonomidesign (obecnie Veryday), odznaczona nagrodą Wzornictwo dla XXI wieku imienia Ronalda Mace’a; Alison J. Clarke, wykładowczyni historii i teorii wzornictwa, dyrektor Fundacji imienia Victora Papanka przy Uniwersytecie Sztuk Stosowanych w Wiedniu; Lars Dencik, profesor psychologii społecznej, zawodowo związany z duńskim Uniwersytetem Roskilde; Zoë Ryan, kuratorka i pisarka brytyjska, od 2012 roku na liście 50 najbardziej wpływowych osób przyszłości projektowania Fast Company Magazine; Gianni Vattimo, filozof, należący do czołówki europejskich myślicieli przełomu XX i XXI wieku czy Susan Yelavich, adiunkt, dyrektor programu studiów magisterskich (wzornictwo i projektowanie) na wydziale historii i teorii sztuki w Parsons The New School for Design. Wydarzenie odbędzie się w nowym budynku Akademii Sztuk Pięknych, zaprojektowanym przez pracownię JEMS Architekci.

Fair Design 2015. Międzynarodowa konferencja teorii i krytyki designu – Design wobec wyzwań współczesności: aktywność
Od 24 do 25 września 2015 roku
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Wzornictwa, Katedra Historii i Teorii
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (nowy budynek), ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39
Warszawa

Dodaj komentarz