• 2015-08-25

Teatr dokumentalny w ramach Sopot Non-Fiction 2015

W poniedziałek 31 sierpnia rusza 4. edycja Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction – jedyny w Polsce przegląd poświęcony teatrowi dokumentalnemu, który łączy teatr, literaturę faktu i media.

Sopot Non-Fiction 2015 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sopot Non-Fiction 2015 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oprócz prezentacji spektakli i wydarzeń towarzyszących dla widzów przez tydzień reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy z całej Polski rozwijają projekty teatralne, inspirowane prawdziwymi historiami. Bazą do pracy są reportaże, wywiady z autentycznymi bohaterami i materiały dokumentalne. W tegorocznej edycji weźmie udział 6 zespołów, które zajmą się między innymi tematem losu hinduskich kobiet zamieszkujących Vrindavan – tzw. „miasto wdów” – historią trucicielek z węgierskiego Nagyréva, życiem i twórczością kompozytora i jazzmana Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego oraz stereotypowym wizerunkiem piłkarza funkcjonującym w popkulturze.

Festiwal zakończy dwudniowy Maraton Non-Fiction, czyli pokazy efektów pracy grup warsztatowych (4 i 5 września, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie), na które składają się sceny, etiudy i improwizacje. Pokazom towarzyszyć będą dyskusje z udziałem publiczności.

Oprócz prezentacji spektakli artysta Georg Genoux zaprezentuje swój interaktywny projekt łączący wideo instalację i performance Fear in Ukraine, traktujący o obecnej sytuacji naszych wschodnich sąsiadów. Po pokazie w przestrzeniach kawiarni artystycznej Młody Byron w Dworku Sierakowskich odbędzie się rozmowa z twórcą.

Sopot Non-Fiction 2015
Od 31 sierpnia do 5 września 2015 roku
Fundacja Teatru BOTO
Sopot

Dodaj komentarz