• 2015-08-25

Marcin Wrona z polsko-izraelską koprodukcją

Demon to nowy film zdobywcy Srebrnych Lwów Festiwalu Filmowego w Gdyni – Marcina Wrony, autora głośnego Chrztu pokazywanego między innymi na prestiżowych festiwalach w San Sebastian i Toronto. Film ukaże się w polskich kinach 16 października.

„Demon”, reż. Marcin Wrona (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Demon”, reż. Marcin Wrona (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Piotr (Itay Tiran), nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki zakopane nieopodal posesji. Chwilę po makabrycznym odkryciu Piotr traci przytomność. Po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety – Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego.

W międzynarodowej koprodukcji obok Itaya Tirana – gwiazdy nagrodzonego Złotym Lwem MFF w Wenecji i Europejską Nagrodą Filmową Libanu – pojawia się plejada znakomitych polskich aktorów, między innymi Andrzej Grabowski, Adam Woronowicz, Tomasz Schuchardt i Cezary Kosiński, wspieranych przez młode pokolenie – Agnieszkę Żulewską (Bejbi blues) i Tomasza Ziętka (Kamienie na szaniec). Światowa premiera Demona odbędzie się na festiwalu filmowym w Toronto, który rozpocznie się już 10 września tego roku. Film pokazywany będzie także w Konkursie Głównym na tegorocznej 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Demon
Reżyseria i scenariusz: Marcin Wrona
Obsada: Itay Tiran, Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt, Andrzej Grabowski, Tomasz Ziętek, Adam Woronowicz, Cezary Kosiński, Katarzyna Herman, Katarzyna Gniewkowska
Dystrybucja: Kino Świat
Premiera: 16 października 2015 roku

Dodaj komentarz