• 2015-08-25

XX wiek zamknięty w lalce

Od września w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu rozpocznie się nowy cykl wykładów Lalka w XX wieku. Każde z dziesięciu spotkań obejmie historię jednej dekady, począwszy od spraw dnia powszedniego po ważne wydarzenia historyczne. Pierwsze będzie zatytułowane Porcelanowa buzia lalki z przełomu wieków.

Lalka z przełomu wieków, Dział Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu,  fot. M. Iwanek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lalka z przełomu wieków, Dział Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, fot. M. Iwanek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lalka, towarzyszka dziecięcych zabaw, będzie pretekstem do omówienia mody w epoce, obyczajowości, kulinariów, wychowania najmłodszego pokolenia na tle ważnych wydarzeń historycznych czy rozwoju technologicznego cywilizacji. Na spotkaniach będą prezentowane eksponaty: lalki, wózki dla lalek, serwisy dla lalek czy przedmioty związane z zabawą w dom. Zostaną pokazane poradniki dla pań, obejmujące wychowanie dzieci i zarządzanie domem, magazyny mód czy wykroje ubranek dla dzieci i lalek. Lalka – przedmiot –  zobrazuje filozofię, prądy i religie w XX wieku. Poprzez tę zabawkę będzie można przyjrzeć się kształtującej się i zmieniającej roli kobiety w rodzinie i społeczeństwie, prześledzić zmiany w obyczajowości i zmiany gospodarcze. W lalce jak w soczewce odbije się to, co ukryte. Ten pozornie błahy przedmiot poprzez rodzaj materiału, z którego jest zrobiony, poprzez otaczające go inne przedmioty – wózek czy domek – zdradzi estetykę i zasobność ekonomiczną każdej przedstawianej dekady.

Lalka w XX wieku
Spotkanie pierwsze: Porcelanowa buzia lalki z przełomu wieków
2 września 2015 roku, godz. 18.00
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Dodaj komentarz