Genesis – Między Ziemią a Niebem

Od 4 września czynna będzie nowa wystawa czasowa autorstwa Aliny Bloch zatytułowana Genesis – Między Ziemią a Niebem, której kluczowym tematem jest poczucie ogromnej siły natury. Instalacja przenosi widza w świat wyobraźni. Malarstwo jest tutaj medium percepcji zmysłowej służącej samopoznaniu.

Alina Bloch, „Genesis” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alina Bloch, „Genesis” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ingerowanie delikatnością struktury, formy i koloru instalacji w brutalną rzeczywistość codzienności to próba odpowiedzi na wyzwania współczesności. Poszukiwania opierają się na zadawaniu pytań dotyczących podstawowych doświadczeń ludzkiej egzystencji w kontekście działań społeczeństwa konsumpcyjnego i nadmiernej industrializacji. Nasz stosunek do świata zasadniczo zmienia się pod wpływem ruchów ekologicznych, uświadamiając, że to człowiek jest przyczyną degradacji zasobów naturalnych Ziemi. Wysychanie źródeł wody, kurczenie się bezpowrotnie złóż ropy, gazu, węgla, rud metali i innych kopalin zmusza do postawienia pytania: co dalej?  Celem wystawy w Muzeum Ziemi jest spojrzenie na rzeczywistość z innej perspektywy, szukanie innych sposobów widzenia rzeczy, zastanowienie się nad innymi wymiarami bytu.

W otoczeniu ekspozycji muzealnej – minerałów o niezwykłych kształtach i barwach – powstaje przestrzeń dla obrazów. Jedwabne tafle odnoszące się do wersetów biblijnej Księgi Rodzaju tworzą ciszę i atmosferę skupienia (…). Przezroczyste płaszczyzny jedwabiu załamują światło, nieustannie przesuwając uwagę między sobą i otaczającą przestrzenią. To zestawienie malarstwa, które przy całej delikatności niesie precyzyjny przekaz o Początku, ze strukturą niemal doskonałą mineralnego świata, która jest od Początku, tworzy konstrukcję ideową kompozycji wystawy.

Alina Bloch

Alina Bloch – w 1981 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie z wyróżnieniem rektorskim na Wydziale Architektury Wnętrz w Pracowni Wystawiennictwa u prof. Jacka Damięckiego. Malarstwo studiowała u prof. Jana Lisa, a tkaninę artystyczną u prof. Wojciecha Sadleya. We wrześniu 2010 otrzymała stopień doktora sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne. Obecnie jest asystentem w macierzystej uczelni na Wydziale Sztuki Mediów w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Apoloniusza Węgłowskiego. Bloch zajmuje się malarstwem na jedwabiu oraz malarstwem olejnym, a także realizuje malarskie instalacje w przestrzeni publicznej.

W 2007 artystka otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2009 i 2011 stypendium Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawa na projekty realizowane w przestrzeni publicznej miasta. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych takich jak: 5. Międzynarodowe Biennale Akwareli w Meksyku (2002), cykliczna wystawa Warszawa w Wilnie (2004), Warszawa w Kijowie (2004), Warszawa w Ułan Bator (2005), Warszawa w Sofii (2006), Warszawa w Berlinie (2006) czy na 13. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (2010).

Wystawa instalacji malarskiej Aliny Bloch: Genesis – Między Ziemią a Niebem
Od 4 do 27 września 2015 roku
Muzeum Ziemi PAN
Warszawa

Dodaj komentarz