Jawne czy niejawne – Transparentność

28 sierpnia w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy Agaty Kosmali zatytułowanej Transparentność połączony z wykładem Iwony Żelaznej z Noble Concierge na temat inwestycyjnej wartości sztuki. To nowa propozycja Czapski Art Foundation, która rozpoczyna program mający na celu połączenie wartości artystycznej i biznesowej sztuki, tworząc ofertę dla ludzi chcących nie tylko podziwiać sztukę, ale również w nią zainwestować.

Agata Kosmala, bez tytułu, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Kosmala, bez tytułu, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program wydarzeń w dniu otwarcia 28 sierpnia:

  • godz. 18.00 – wernisaż zamknięty (wejście tylko z zaproszeniami);
  • godz. 18.30 – wykład Iwony Żelaznej z Noble Concierge na temat inwestycyjnej wartości sztuki;
  • godz. 19.15–19.30 – dyskusja i pytania do prelegentki;
  • godz. 19.30–21.00 – spotkanie z artystką, indywidualne rozmowy z gośćmi wernisażu;
  • godz. 21.00 – otwarcie wystawy dla szerszej publiczności (bez zaproszeń).

Agata Kosmala to absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, reprezentująca młode pokolenie artystów nurtu malarstwa abstrakcyjnego. Obrazy artystki były pokazywane w wielu miejscach na świecie (USA, Francja, Armenia itd.), znajdując uznanie tamtejszego środowiska sztuki.

Tym razem artystka zaprezentuje obrazy z cyklu Transparentność, w którym podejmuje próbę odnalezienia napięcia między rozpoznawalnymi kształtami pochodzącymi z naszej rzeczywistości a abstrakcyjnymi geometrycznymi figurami, pokazując transparentność relacji międzyludzkich i związku człowieka z otaczającym go światem. Tytułową „transparentność” odnosi do niejawności naszego istnienia, jego złożoności i dwoistości. Opowiada o ludzkich emocjach, posługując się kolorem przenikającym się z elementami geometrycznymi. Środki wyrazu, którymi zwykła się posługiwać, to odważna kreska i gra płaszczyzn stworzone przy pomocy palety intensywnych, a czasem transparentnych barw.

Iwona Żelazny jest koordynatorką programu Art Concierge w Noble Banku. Ukończyła studia na Wydziale Zarządzania oraz w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego; wykształcenie zdobyła również na Rotterdam University of Applied Sciences w Holandii. W Noble Concierge od 2009 roku rozwija program ułatwiający klientom poruszanie się po rynku dzieł sztuki i przeprowadzanie na nim transakcji; organizuje spotkania edukacyjne przybliżające świat artystyczny i kolekcjonerski, jest autorem publikacji i analiz poświęconych tej dziedzinie (m.in. Private Banking, Gazeta Finansowa, Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie).

Prelegentka wprowadzi publiczność w zasady tworzenia tak zwanego portfela inwestycyjnego za pomocą tych wyjątkowych elementów, jakimi są dzieła sztuki. Jej wystąpienie ma na celu skupić w jednym miejscu środowisko klientów ściśle zainteresowanych alternatywnym sposobem inwestowania, a w tym osoby pochodzące z Poznania i nie tylko.

Agata Kosmala, bez tytułu, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Kosmala, bez tytułu, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wernisaż ma stanowić nowy rozdział w działalności Fundacji. W tej chwili określiła ona trzy kierunki swojego rozwoju: biznesowy (poprzez inwestowanie w dzieła sztuki z pomocą doradców współpracujących z Fundacją, z czym ściśle związany jest wernisaż wystawy Agaty Kosmali), designerski (rozwijanie sektoru projektancko-użytkowego) i artystyczny (wspieranie wydarzeń kulturalnych z pomocą zarządzanej przez Fundację Nowej Gazowni).

Agata Kosmala, Transparentność
Wernisaż: 28 sierpnia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 19 września 2015 roku
Nowa Gazownia w Poznaniu

Dodaj komentarz