• 2015-08-24

Design zrównoważony i bliski naturze

Targi Designu Wzory to cykliczna impreza promująca młode, polskie wzornictwo. Tegoroczna edycja zatytułowana Wzory w Ogrodzie odbędzie się w sobotę 12 września w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni.

Warszawskie Targi Designu – Wzory w Ogrodzie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warszawskie Targi Designu – Wzory w Ogrodzie (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ogrodzie Muzeum organizatorzy przedstawią ekologiczne, recyclingowe oraz organiczne produkty zaprojektowane przez młodych polskich projektantów. Uwaga będzie skupiona na wzornictwie zrównoważonym, pozostającym blisko natury. Będzie można obejrzeć design ogrodowy oraz meble, akcesoria, dekoracje – wszystko co potrzebne, by wygodnie i naturalnie mieszkać. Ponad sześćdziesięciu projektantów pokaże swoje prace inspirowane naturą, zielenią i równowagą.

Na targach będzie można obejrzeć i kupić rośliny i zioła do ogrodu i na balkon.

Wzory w Ogrodzie to również okazja do odpoczynku z całą rodziną. Przy okazji wizyty w Królikarni będzie można też rozsmakować się w ekologicznej i zdrowej kuchni oraz spędzić miły dzień na pikniku w ogrodzie.

Wstęp oraz udział we wszystkich działaniach jest bezpłatny.

WARSZTATY I AKCJE

Fundacja Łąka skupia się głównie na tworzeniu łąk kwietnych na terenach miejskich. Ekologiczne, piękne i praktyczne zasługują na swoje miejsce zarówno w prywatnych ogródkach, jak i w przestrzeni miejskiej, zastępując nudne, ubogie, pracochłonne trawniki. Podczas Targów Fundacja poprowadzi warsztat, na którym pokaże, jak własnoręcznie wykonać bomby nasienne, które w prosty sposób pomogą wzbogacić bioróżnorodność terenów miejskich. Do ich zrobienia wykorzystane zostaną nasiona dzikich kwiatów i innych roślin miododajnych. Ta znana już w starożytności metoda przechowywania nasion może być z powodzeniem wykorzystana do celów „partyzantki ogrodniczej”. Będzie można się również dowiedzieć, jak samemu wykonać mieszankę nasienną dzikich roślin, przechować ją do wiosny, a następnie prawidłowo wysiać i pielęgnować, żeby stworzyć łąkę kwietną.

Pszczelarium pokaże szklany ul, razem z gośćmi pomaluje ule, opowie o życiu pszczół w mieście i o tym, jak założyć własną miejską pasiekę.

Joga na Foksal zaprosi o godzinie 14.00 na darmową sesja jogi metodą BKS Iyengara, prowadzoną przez wykwalifikowanych nauczycieli ze szkoły o ponad dziesięcioletniej tradycji. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcieliby poznać jogę bliżej i przekonać się o jej wyjątkowym wpływie na zdrowie i samopoczucie. Chętni proszeni są o swobodny ubiór. Ćwiczenia odbywają się boso na trawie.

Konrad Szumilas pokaże etapy powstawania swoich rzeźb oraz chętnym da możliwość spróbowania swoich sił w tym rzemiośle.

Akademia stylu (godz. 12.00–16.00) to wyjątkowe i pionierskie miejsce, które daje słuchaczom solidnie ugruntowane umiejętności i szeroką wiedzę z zakresu stylizacji traktowanej zarówno jako zawód, jak i fascynujące hobby. Akademia oferuje fachowe porady z zakresu stylizacji, makijażu czy szeroko pojętego wizerunku.

Darmowe warsztaty dla dzieci

Rytmika elektronika! | godz. 11.00–14.00 | dla dzieci w wieku 4–12 lat

Zajęcia Rytmika elektronika! to nauka poprzez interaktywną zabawę z dźwiękiem. Ideą spotkań warsztatowych jest wspomaganie kształtowania wyobraźni muzyczno-dźwiękowej dzieci oraz pokazanie im możliwości pracy i zabawy z dźwiękiem przy użyciu najnowszych technologii. Zajęcia są interaktywne – dzieci używają cyfrowych kontrolerów dźwiękowych oraz instrumentów elektronicznych, akustycznych i mikrofonów. Zajęcia są wspomagane projektorem i dodatkami plastycznymi. W trakcie spotkań pojawiają się elementy ruchu, tańca, śpiewu, teatru. Warsztaty mają charakter eksperymentalny i nowatorski – dzieci będą przecierać nowe szlaki, pracując jednocześnie nad wzmacnianiem świadomości własnego potencjału kreacji (i to nie tylko muzycznej).

Akademia Fotografii | godzina 14.00–18.00 | dla dzieci w wieku 5–13 lat

Warsztaty dla dzieci w Akademii Fotografii to zajęcia z szerokim wachlarzem atrakcyjnych działań fotograficzno-plastycznych, poruszające zagadnienia związane z historią kultury i sztuki oraz pobudzające proces twórczy u dzieci. Wszystko odbywa się w atmosferze dobrej zabawy i radości. Strategia warsztatowa to edukacja, inspiracja i zabawa. Każdy z uczestników będzie mógł stworzyć własny, niepowtarzalny gadżet, który wykorzysta w sesji fotograficznej.

Drzewo Marzeń (Fundacja Virid’or) | godz. 12.00–16.00 | dla dzieci w wieku 4–10 lat

Dzieci będą rysować i pisać to, czego życzą sobie, rodzinie, Ziemi, i umieszczać karteczki na specjalnym drzewie. Powstałe w ten sposób plansze zostaną pokazane na jesiennym spotkaniu w ogródku edukacyjnym dla dzieci w Parku Kazimierzowskim przy ul. Browarnej w niedzielę 13 września.

Krepiną i wikliną malowane – warsztat wyplatania z wikliny papierowej | godz. 11.00–16.00 | dla dzieci w wieku 7–13 lat

Na warsztatach dzieci nauczą się robienia wikliny papierowej i wyplatania z niej dowolnych kształtów.

Malowanie kawą – warsztat artystyczny Beaty Boguckiej | godz. 12.00–16.00 | dla dzieci w wieku 5–12 lat

Ta niecodzienna technika da uczestnikom spore możliwości kreacji. Obrazy będą powstawać na papierze tylko dzięki wodzie i sproszkowanej, rozpuszczalnej kawie. Zabawę będzie traktowana jako forma eksperymentu, działania mogą bowiem odbywać się na zasadzie pewnej przypadkowości.

Warszawskie Targi Designu – Wzory w Ogrodzie
12 września 2015 roku, godz. 11.00–21.00
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni
Oddział Muzeum Narodowego
Warszawa

Dodaj komentarz