• 2015-08-24

Projekt.Kolberg – muzyka i animacja

We wrześniu ukaże się dwupłytowy album Projekt.Kolberg. Jego pierwszą część stanowią Etnogramy – współczesne interpretacje muzyki ludowej w wykonaniu duetu InFidelis. Druga część to animowana etiuda, symboliczna opowieść o życiu Oskara Kolberga zatytułowana Kolekcjoner.

Duet InFidelis (źródło: materiały prasowe)

Duet InFidelis (źródło: materiały prasowe)

InFidelis to duet stworzony przez dwie multiinstrumentalistki – Helenę Matuszewską i Martę Sołek. Artystki znane są z zamiłowania do instrumentów tradycyjnych. Do pracy nad Projektem.Kolberg nakłoniła je wspólna fascynacja postacią tego wybitnego polskiego folklorysty, etnografa i etnomuzykologa, któremu zawdzięcza się usystematyzowanie kultury ludowej ziem polskich.

Etnogramy to współczesne interpretacje muzyki ludowej wykonane na staropolskich, wykorzystanych w niekonwencjonalny sposób instrumentach – suce biłgorajskiej i fideli płockiej. Ich brzmienie połączone jest tu z looperem, co daje niepowtarzalny efekt, zwłaszcza w trakcie koncertów duetu.

Etiuda animowana Kolekcjoner to prezentacja postaci Oskara Kolberga, symboliczna opowieść o szczególnej bibliotece – dziwacznym organizmie pełnym katalogowych szufladek, wypełnionych zapiskami Kolberga, które ożywają ocalone od zapomnienia. Film, stworzony przez Kamilę Grzybowską-Sosnowską oraz Mirka Sosnowskiego, zrealizowany został klasyczną techniką lalkową animacji poklatkowej. Za ścieżkę dźwiękową do niego odpowiada duet InFidelis.

Projekt jest realizowany ze środków przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach stypendium „Młoda Polska”.

Projekt.Kolberg
Premiera: 18 września 2015 roku
Karrot Kommando

Dodaj komentarz