• 2015-08-24

Krytyczne spojrzenie na polskie projektowanie znaku

4 września w Centrum Designu Gdynia rozpocznie się Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych, która ma na celu zaprezentowanie szerokiej publiczności najlepsze polskie znaki graficzne oraz przybliżenie historii polskiej grafiki użytkowej.

Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza część ekspozycji będzie odtworzeniem legendarnej pierwszej OWZG z 1969 roku. Pokazano na niej 335 znaków takich twórców jak m.in. Ryszard Bojar, Jerzy Cherka, Roman Duszek, Jan Hollender, Jarosław Jasiński, Emilia Nożko-Paprocka, Karol Śliwka, Leon Urbański i wielu innych. Nawiązując do tamtego wydarzenia druga część wystawy przedstawi 335 najnowszych znaków powstałych w latach 2000–2015.

Selekcji spośród prawie 3 tys. zgłoszonych projektów do części drugiej wystawy dokonała specjalnie powołana Rada Wystawy. W jej skład weszły uznane autorytety, w tym Ryszard Bojar, Marta Gawin, Marcin Wolny, Katarzyna Roj, Viktoriya Grabowska, Kuba Sowiński i Michał Łojewski. Nowością w stosunku do Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych była możliwość zgłoszenia znaku wraz z elementami identyfikacji wizualnej. Miało to na celu ocenienie projektów w szerszym kontekście. Znaki były zgłaszane w trzech kategoriach: projekty wdrożone, projekty niewdrożone oraz projekty studenckie.

Wystawa powstaje dzięki ścisłej współpracy z projektantami „starego pokolenia”. Do współudziału w zakresie identyfikacji wydarzenia zaproszono Karola Śliwkę (znak PKO, 1968 rok), który zaprojektował znak Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych. Znak ten używany jest również w obecnej edycji wystawy.

Głównym celem wystawy jest krytyczne spojrzenie na specyfikę polskiego projektowania znaku, analiza jego formy i funkcji w różnych aspektach (w tym informacyjnym, marketingowym oraz kulturotwórczym), zapoznanie się z historią rodzimego designu oraz ukazanie procesu ewolucji projektowania graficznego.

Wystawa swoją premierę będzie miała w Centrum Designu Gdynia – Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Następnie będzie można ją zobaczyć w Warszawie i we Wrocławiu.

5 września odbędzie się cykl wykładów towarzyszących wystawie:

  • godz. 16.15 | Patryk Hardziej i Rene Wawrzkiewicz – Ogólnopolskie Wystawy Znaków
  • godz. 17.00 | Adam Kamiński – Postrzeganie / Kreacja / Znak
  • godz. 18.00 | Oskar Podlolski – Od freestylu po corporate branding
  • godz. 19.00 | Michał Łojewski – Tajniki projektowania identyfikacji wizualnej na przykładzie systemów PZU, PKO i NETIA
  • godz. 20.00 | Networking

Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych
Wernisaż: 4 września 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 25 października 2015 roku
Galeria Centrum Designu Gdynia
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni

Dodaj komentarz