• 2015-08-22

Fotograficzne opowiadania

CKiS w Koninie zaprasza 10 września na otwarcie wystawy Zdzisława Siwika. Wystawę tworzą zdjęcia wykonane w latach 1992–2015, które łączy subiektywny sposób patrzenia autora na rzeczywistość. Wynika on z potrzeby bliższego i wnikliwszego przyjrzenia się światu, ulotności bytu zaludniających go postaci.

Fotografia: Zdzisław Siwik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia: Zdzisław Siwik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdjęcia podkreślają, że to co na nich widzimy, już należy do przeszłości, jest jedynie jej śladem. Autor zaznacza: „Chciałbym, żeby odbiorca, oglądając moje prace, mógł nie tylko coś zobaczyć, ale i przeżyć to, co było moim udziałem w przeszłości podczas fotografowania”.

Zdzisław Siwik jest… nienasycony. Już nie chodzi mu tylko (!) o utrwalenie zdarzenia i pokazania go tak, jak – posługując się określeniem Roberta Bressona, francuskiego reżysera – „bez ciebie nikt by nie zobaczył”. Zdzisław z pojedynczych zdarzeń chce tworzyć opowiadania. Nam, widzom, podpowiada, że oglądając jego zdjęcia, także możemy być twórcami opowieści.

W katalogu do wystawy i na samej wystawie ułożył zdjęcia parami (choć są także funkcjonujące niczym wolne elektrony). Z tego ułożenia wyszły historie o czapkach, o architekturze, o dźwiękach – że podsunę najoczywistsze. Ale jest też w jego zdjęciach publicystyka, historia, opowieści o ludziach i ich pasjach. Te zdjęcia można zresztą, jak podpowiada autor, próbować układać inaczej. Powstaną wówczas nowe opowiadania.

(fragment tekstu autorstwa Andrzeja Duszy, zamieszczonego w katalogu wystawy)

Zdzisław Siwik (ur. w 1975 r. w Koninie) – fotograf, reżyser, montażysta filmów dokumentalnych i teledysków, fotoreporter portalu internetowego „Kulturalny Konin”. Absolwent Kolegium Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (1999) i Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi (2006).

Laureat Nagrody Specjalnej im. Aleksandra Kamińskiego na XIII Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi (2003) za film Spotkanie, Nagrody Jury na II Festiwalu Filmów Optymistycznych „Happy End” we Wrocławiu (2004) w kategorii niezależny film dokumentalny za film Tajne Stowarzyszenie Abstynentów, I nagrody na XXIII Wielkopolskich Porównaniach Filmowych w Poznaniu (2011) za film Moje pięć minut. Za autorski dokument Joto Giotto Dimitrow zdobył Nagrodę Główną na Festiwalu Filmów Emigracyjnych Emigra w Warszawie (2014).

Współpracował również przy tworzeniu produkcji innych filmowców (m.in. Andrzeja Mosia, Radosława Ładczuka, Macieja Plamowskiego). Wyreżyserował teledyski m.in. dla Kamila Wasickiego oraz marokańskiego pieśniarza Cheb Kadera.

Jego zdjęcie pt. Spacerek było w 2015 roku nominowane do finału Grand Press Photo w kategorii Życie codzienne, zdjęcie pojedyncze.

Fotografia: Zdzisław Siwik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia: Zdzisław Siwik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdzisław Siwik – fotografia
Wernisaż: 10 września 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 2 października 2015 roku
Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Dodaj komentarz