Konno od Buenos Aires do Waszyngtonu

Od ponad 70 lat zaliczana do klasyki podróżniczej relacja z konnej podróży Aimé Felixa Tschiffely’ego od Buenos Aires do Waszyngtonu inspiruje kolejne pokolenia podróżników próbujących dokonać czegoś równie wielkiego. Polskie wydanie książki ukaże się jeszcze w sierpniu.

Aimé Felix Tschiffely, „Wyprawa Tschiffely'ego” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Aimé Felix Tschiffely, „Wyprawa Tschiffely'ego” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Tschiffely podróżował przez odludne tereny Argentyny, Boliwii czy Gwatemali, pokonywał andyjskie szczyty i rozległe pustkowia. Monotonię i majestatyczne piękno krajobrazów zawarł w niezwykłych opisach.

Najwięcej uwagi poświęcił jednak ludziom, ujawniając olbrzymie pokłady wrażliwości na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość społeczną. Obserwował niedolę Indian i mieszkańców najuboższych regionów hiszpańskojęzycznej części Ameryki Południowej. Nie bał się przypominać też o najczarniejszych kartach w historii stosunków pomiędzy rdzennymi mieszkańcami Ameryk a przybyszami z Europy: śmierci dwudziestu tysięcy indiańskich niewolników w kopalniach. Opowieść Tschiffely’ego to także mnóstwo interesujących anegdot.

Imponujący wyczyn Tschiffely’ego nie byłby możliwy, gdyby nie wierni towarzysze podróży – konie Mancha i Gato. To właśnie im poświęca najbardziej rozczulające i wzruszające fragmenty swojej opowieści. Ich wspólna, licząca 10 tysięcy mil i najeżona niebezpieczeństwami trasa to niezwykłe świadectwo więzi człowieka i zwierząt oraz pochwała ich dzielności, wytrzymałości, a także inteligencji.

Aimé Félix Tschiffely (1895–1954) – urodzony w Brnie. Nauczyciel z powołania, podróżnik z zamiłowania. Zanim wyruszył w swoją najsłynniejszą podróż, przez prawie dekadę uczył w szkole w Buenos Aires. Kiedy książka osiągnęła sukces, a on sam stał się sławny, przeniósł się z żoną do Londynu, gdzie pisał kolejne książki. Pod koniec lat trzydziestych wrócił do Ameryki Południowej i odbył kolejną podróż, tym razem samochodem, do południowych krańców kontynentu, utrwalając wpływ, jaki cywilizacja i nowoczesność wywarły na tamtejsze społeczności, w This Way Southward (1940).

Aimé Felix Tschiffely, Wyprawa Tschiffely’ego. Konno przez dwa kontynenty
Premiera: 26 sierpnia 2015 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz