Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność

Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność to tytuł wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, którą będzie można oglądać od 25 września w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Ekspozycja ukaże proces kształtowania się organizmu nowoczesnego miasta na ziemiach polskich pod zaborami.

Wystawa „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odwiedź Warszawę Prusa i Łódź Reymonta, Lwów, Kraków, Poznań i Żyrardów z XIX i z początku XX wieku. Zobacz pierwsze galerie handlowe, dworce i tramwaje. Poczuj się jak Twój pradziadek czy prababcia – zajrzyj do fotoplastikonu, posłuchaj muzyki z gramafonu i zrób zakupy w salonie Hersego! Zobacz jak powstawały nowoczesne miasta, jak świat nabierał barw i świateł, jak rodziła się kultura konsumpcyjna i masowa.

Mowa będzie o przemianach demograficznych, urbanistyce i architekturze, higienie, narodzinach kultury konsumpcyjnej i masowej, w tym zwłaszcza reklamy i prasy. Wystawa opowie również o odrodzeniu narodowym i rywalizacji na symbole w przestrzeni publicznej miast oraz dramatycznych wydarzeniach rewolucji 1905 roku.

Na wystawę składa się ikonografia oraz artefakty z epoki pochodzące ze zbiorów muzeów i z kolekcji prywatnych. Wśród eksponatów są m.in. bicykl, oryginalne suknie, w tym pierwsze modele szyte seryjnie, telefon Ericssona, aparat fotograficzny Kodaka i telegraf. Będzie można zobaczyć również XIX-wieczną ozdobną muszlę klozetową, spluwaczkę i secesyjną kasę sklepową. Nie zabraknie też mocniejszych akcentów związanych z rewolucją 1905 roku – kajdanek, szabli, noży, kastetów i pistoletów.

Uzupełnieniem ekspozycji będą nieme filmy będące w repertuarze objazdowego kina jarmarcznego. A miłośnicy gier planszowych będą mogli zagrać w oryginalną grę z epoki Wyścigi konne. Podczas trwania wystawy zorganizowane zostaną wykłady poświęcone różnym aspektom życia wielkich miast przełomu XIX i XX stulecia.

Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność
Od 25 września do 6 grudnia 2015 roku
Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie
Biblioteka Uniwersytecka
Warszawa

Dodaj komentarz