• 2015-08-21

Teatr Powszechny prezentuje działalność praskich środowisk artystycznych

W najbliższy weekend odbędzie się kolejna odsłona festiwalu Otwarta Ząbkowska realizowanego we współpracy Teatru Powszechnego z praskimi animatorami, artystami, klubami i organizacjami pozarządowymi oraz Dzielnicą Praga-Północ. Kontynuacja festiwalu nastąpi 5 i 6 września.

„Otwarta Ząbkowska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Otwarta Ząbkowska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzenie stanowi nową formułę działań artystycznych, wynikającą z potrzeby zaakcentowania przez praskie środowiska twórcze swojej obecności na Pradze. Zamknięta dla ruchu drogowego ulica Ząbkowska po raz kolejny stanie się deptakiem i sceną, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki – teatrem, pracownią, klubem poetyckim, miejscem zabawy i spotkania.

Festiwal miał swoją inaugurację 11 lipca. Przez trzy weekendy ulica tętniła artystyczną energią. Program najbliższych wydarzeń festiwalowych również będzie pełen teatralnych, muzycznych i artystycznych propozycji. Teatr Powszechny we współpracy z Programem II Polskiego Radia przygotuje specjalnie na tę okazję dwa słuchowiska, które zostaną zaprezentowane na Ząbkowskiej i transmitowane na żywo na antenie radia.

23 sierpnia w przestrzeni otwartej ulicy Ząbkowskiej widzowie będą mogli zobaczyć Implozję w reżyserii Pawła Łysaka na podstawie tekstu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, a 6 września pod tym samym adresem pokazane zostanie słuchowisko Czterech śpiących w reżyserii Aleksandry Jakubczak na podstawie tekstu Krzysztofa Szekalskiego, poświęconego pomnikowi Braterstwa Broni w Warszawie. W spektaklu wystąpią aktorzy Teatru Powszechnego.

Wśród propozycji teatralnych znajdą się również dwa spektakle prezentowane wcześniej w Teatrze – Wietnam/Warszawa Aleksandry Jakubczak i Minimum w reżyserii Michała Salwińskiego, wystąpi też Rafał Rutkowski i Komuna//Warszawa.

„Co łączy Ząbkowską z Teatrem Powszechnym?” – na to pytanie będą próbowali odpowiedzieć 29 sierpnia uczestnicy spaceru performatywnego z ul. Ząbkowskiej na Zamoyskiego. Tego dnia na Scenie Dużej Teatru Powszechnego odbędzie się premiera spektaklu Lilla Weneda Juliusza Słowackiego w reżyserii Michała Zadary. Po spektaklu na dziedzińcu zagają Wieszcze Niespokojne.

30 sierpnia Teatr zorganizuje dzień otwarty, wycieczki tematyczne z przewodnikami, śniadanie z twórcami spektaklu Lilla Weneda, popremierowy spektakl i koncert jazzowy Mazzoll/Janicki/Janicki.

W ramach festiwalu wystąpią również między innymi: Sidney Polak, zespół Mięśnie, Bajzel, Der Father czy Vienio, zaś swoje artystyczne działania zaprezentuje Paweł Althamer.

Otwarta Ząbkowska
Od 22 sierpnia do 6 września 2015 roku
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera
Warszawa

Dodaj komentarz