• 2015-08-21

O współczesnej przemocy wobec kobiet

Szwaczki Pawła Sali w reżyserii Piotra Siekluckiego to opowieść o losie kobiet, które od dziesięcioleci wychodzą z ukrycia, a wciąż nie biorą aktywnego udziału w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Premiera spektaklu odbędzie się 4 i 5 września w Teatrze Druga Strefa w Warszawie.

„Szwaczki”, reż. Piotr Sieklucki, tekst: Paweł Sala – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Szwaczki”, reż. Piotr Sieklucki, tekst: Paweł Sala – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez stulecia poniżane, gnębione, bez jakichkolwiek praw; przemoc wobec nich była na porządku dziennym zarówno w wielu europejskich krajach, jak i poza granicami Starego Kontynentu; gwałcone i poddawane niesprawiedliwym osądom; palone na stosie za innowierstwo; z ich zdaniem nigdy w pełni nie liczył się męski świat; traktowane jak przedmioty, choć bywają matkami i żonami.

Kobiety, które w państwie ISIS i wielu kulturach wschodnich są tylko przedmiotem noszenia płodów; kobiety, którym trudno znaleźć prawdziwą pomoc po traumach przemocy domowej; kobiety, które się lekceważy, bo należą do „słabej płci” – oto żywy obraz metaforycznych szwaczek. Szwaczek pracujących w pocie czoła w męskiej szwalni życia. Szyją świat opanowany przez męski mizoginizm.

Pewnego dnia jednoczą się i rosną w siłę, której ostrze kierują w męskie przyrodzenie. Sześć szwaczek, cudotwórczyni Maria Miracle sprzedająca szczęście niczym akwizytorka oraz Krojczy, bez którego nie byłoby ich świata, a który staje się obiektem kobiecego gwałtu w imię odwetu – to bohaterowie opowieści o współczesnej przemocy wobec kobiet.

Autor: Paweł Sala
Reżyseria: Piotr Sieklucki
Asystentka reżysera: Natalia Onuch
Muzyka: Paweł Harańczyk
Ruch sceniczny: Sylwester Biraga
Konsultacja scenograficzna: Łukasz Błażejewski
Obsada: Malwina Natalia Buss, Katarzyna Chorzępa, Natalia Onuch, Magda Maścianica, Paulina Dudzińska, Magdalena Maria Kultys, Natalia Matuszek
Koprodukcja: Teatr Nowy w Krakowie i Teatr Druga Strefa w Warszawie

Szwaczki
Premiera: 5 i 6 września, godz. 20.00
Teatr Druga Strefa w Warszawie

Dodaj komentarz