Finał Nagrody Literackiej Gdynia

Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2015 potrwają od 3 do 6 września w Muzeum Miasta Gdyni. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład na język polski. Laureatów 10. edycji poznamy w sobotę 5 września podczas uroczystej Gali – w dniu kolejnym spotkają się oni z publicznością. Tegorocznemu finałowi NLG towarzyszyć będzie 4. Weekend Literacki Festiwalu Miasto Słowa – ruszy Czytelnia Dworcowa, aktorzy poproszą pasażerów o Słowo do kontroli, zaśpiewa Chór Czytelników. Odbędą się także spotkania z Filipem Springerem i Szczepanem Twardochem.

Nagroda Literacka Gdynia – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda Literacka Gdynia – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dni NLG otworzą spotkania z nominowanymi w kategoriach eseistyka i poezja. W czwartek 3 września o godz. 18.00 prof. Ryszard Koziołek poprowadzi rozmowę z autorami esejów: Janem Gondowiczem, Andrzejem Mencwelem, Pawłem Piszczatowskim, Robertem Puckiem i Piotrem Wierzbickim. Tego samego dnia o godz. 20.00 prof. Piotr Śliwiński przeprowadzi wywiady z poetkami i poetami: Piotrem Janickim, Natalią Malek, Agnieszką Mirahiną, Adamem Pluszką i Dariuszem Sośnickim.

W piątek 4 września o godz. 18.00 dr Anna Marchewka rozmawiać będzie z nominowanymi w kategorii proza: Waldemarem Bawołkiem, Michałem Cichym, Grzegorzem Franczakiem, Wiolettą Grzegorzewską. Piątkowy wieczór będzie należał także do tłumaczy. O godz. 20.00 dr Tomasz Swoboda poprowadzi spotkanie z nominowanymi w kategorii przekład na język polski: Wiktorem Dłuskim, Hanną Igalson-Tygielską, Iwoną Krupecką i Bogusławą Sochańską.

Laureatów 10. edycji Nagrody Literackiej Gdynia poznamy w sobotę 5 września. Uroczysta gala rozpocznie się o godz. 18.00 w hotelu Courtyard by Marriott (wejście dla gości z zaproszeniami).

Niedziela 6 września będzie dniem spotkań z laureatami w foyer Muzeum Miasta Gdyni. O godz. 14.00 Adam Lipszyc poprowadzi rozmowę z laureatem w kategorii eseistyka. O godz. 15.00 Joanna Mueller przybliży sylwetkę laureata w kategorii poezja. O 16.00 Darek Foks rozmawiał będzie z uhonorowanym przez Kapitułę prozaikiem. O godz. 17.00 Tomasz Swoboda przeprowadzi wywiad z laureatem wyłonionym spośród nominowanych tłumaczy. Dzień zakończy debata poświęcona dziesięcioleciu Nagrody Literackiej Gdynia, w której udział wezmą prof. Ewa Graczyk, Zofia Król oraz prof. Piotr Śliwiński. Debatę poprowadzi Grzegorz Jankowicz.

Tegorocznemu finałowi Nagrody Literackiej Gdynia towarzyszyć będzie 4. Weekend Literacki Festiwalu Miasto Słowa. W piątek 4 września miejscem wydarzeń literackich stanie się Dworzec Główny PKP w Gdyni, gdzie funkcjonować będzie specjalna Czytelnia Dworcowa (otwarta także następnego dnia). Organizatorzy zapraszają także na dworcową premierę Chóru Czytelników, który powstaje we współpracy z Teatrem Gdynia Główna. Dodatkowo na wybranych liniach w autobusach i trolejbusach ZKM Gdynia aktorzy wyrecytują fragmenty utworów literackich w ramach akcji Słowo do Kontroli.

5 września galę NLG poprzedzą festiwalowe spotkania z Filipem Springerem (o godz. 15.00) i Szczepanem Twardochem (o godz. 16.30). Przeprowadzą je kolejno Kamil Bałuk, związany z Instytutem Reportażu, i Szymona Kloska współpracujący z Instytutem Książki.

W niedzielę 6 września na schodach Muzeum Miasta Gdynia działać będzie plenerowa czytelnia Nagrody Literackiej Gdynia i Festiwalu Miasto Słowa.

Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2015
Od 3 do 6 września 2015 roku
Muzeum Miasta Gdyni

Dodaj komentarz