Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna

Hawaikum. W poszukiwaniu istotny piękna to wspólna publikacja Wydawnictwa Czarne, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Autorzy tekstów i fotografii składających się na tę książkę ukazują Polskę jako przestrzeń egzotycznych osobliwości, nie pozbawioną jednak swoistego piękna.

„Hawaikum”, pod red. Moniki Kozień, Marty Miskowiec i Agaty Pankiewicz – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Hawaikum”, pod red. Moniki Kozień, Marty Miskowiec i Agaty Pankiewicz – okładka (źródło: materiały prasowe)

Kraj egzotyczny jest z definicji ciekawy, niezwykły i osobliwy. Cechuje się odmiennym klimatem i kulturą. Możemy go podziwiać, śmiać się z niego, ale nigdy nie zrozumiemy go w pełni, choćbyśmy nawet bardzo chcieli. Jest nam obcy i taki już pozostanie. Autorzy tekstów i fotografii składających się na niniejszą publikację nie szukali egzotyki daleko, dla nich jest nią Polska. Obserwują i pokazują krzykliwe i kłujące w oczy otoczenie. Dla jednych będzie to kicz, dla innych tandeta. Autorzy książki nazywają to „hawaikum”.

Hawaiki to mityczne miejsce, skąd wywodzą się niektóre ludy polinezyjskie. To legendarna kraina przodków, gdzie po śmierci wracają duchy zmarłych. To egzotyczna utopia. Magiczne nie-miejsce, którego próżno by szukać na mapie. W przeciwieństwie do tego Polska jest krajem o jasno określonych granicach – czasowych i przestrzennych. Na pierwszy rzut oka nie ma tu nic egzotycznego. Etnicznie niezróżnicowana, religijnie jednolita, konserwatywna, tradycyjna i banalna Polska. Nie oznacza to jednak, że wszystko jest tu oczywiste i bezproblemowe. Jeśli tylko spojrzymy na nią przez odpowiednie okulary, które paradoksalnie – jak Pan Hilary – nosimy już na własnym nosie, odkryjemy w niej egzotyczny urok i osobliwe piękno. Przyroda, kuchnia, budynki, ludzie na każdym kroku manifestują tu bowiem swoją wyjątkowość. Wystarczy tylko spojrzeć, a okaże się, że nasze „polonicum” to w rzeczywistości „hawaikum”.

Marcin Smerda

Autorzy tekstów: Dariusz Czaja, Hubert Francuz, Monika Kozień, Marta Miskowiec, Marcin Smerda, Jan Sowa, Filip Springer, Ziemowit Szczerek, Józef Tischner, Marta Urbańska
Autorzy fotografii: Agata Pankiewicz, Marcin Przybyłko

Hawaikum,
pod red. Moniki Kozień, Marty Miskowiec i Agaty Pankiewicz
Premiera: 2 września 2015 roku
Wydawnictwo Czarne, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

Dodaj komentarz