• 2015-08-21

Chopin improwizujący

Utwory Chopina chętnie brane są na warsztat przez muzyków jazzowych. Nic dziwnego – Chopin jako wytrawny pianista zamknął w swoich kompozycjach improwizacyjny żywioł. Już 3 września o godz. 19.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury będzie można przyjrzeć się chopinowskim improwizacjom w wykonaniu pianisty Artura Dutkiewicza.

Fot. Anita Kot (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Anita Kot (źródło: materiały prasowe organizatora)

W czasach Chopina każdy pianista musiał wykazać się umiejętnością improwizacji. Koncerty zaczynały się improwizacyjnym wstępem (tzw. preludiowaniem) i kończyły improwizacją na zadany przez publiczność temat. Chopin był wytrawnym improwizatorem, o czym świadczą liczne wspomnienia jego i jemu współczesnych. Zasłynął darem improwizacji już w latach młodzieńczych i znany był z niej potem na paryskich salonach. Improwizacyjne upodobania nie pozostały bez wpływu na charakter jego kompozycji. Precyzyjnie spisane, poddane rygorom muzycznej notacji utwory Chopina ujawniają improwizacyjny zmysł, który widać w rozmaitych wariantach, autografach, szkicach jego kompozycji.

Dziś improwizacja kojarzy nam się przede wszystkim z jazzem, dlatego podczas kolejnego koncertu z cyklu Dziesięć spojrzeń na Chopina w Mazowieckim Instytucie Kultury zagra wybitny pianista jazzowy Artur Dutkiewicz. Zaprezentuje materiał z płyty Mazurki, która zawiera kompozycje inspirowane duchem chopinowskiego mazurka. Słowo na temat improwizacji dziś i w czasach Chopina wygłosi Andrzej Sułek – manager kultury, pianista, dziennikarz i krytyk muzyczny związany z II Programem Polskiego Radia.

Projekt Dziesięć spojrzeń na Chopina to cykl koncertów, którym towarzyszą wykłady poświęcone w rozmaitych kontekstach życiu i twórczości Chopina, wygłaszane przez specjalistów z różnych dziedzin. Każdy z comiesięcznych wieczorów, organizowanych w Mazowieckim Instytucie Kultury, poświęcony jest odrębnemu zagadnieniu. Twórczość kompozytora prezentują uznani pianiści, a także młodzi wykonawcy startujący w tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Chopin improwizator
Koncert z cyklu Dziesięć spojrzeń na Chopina
3 września 2015 roku, godz. 19.00
Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz