Okupacja od kuchni

Okupacja od kuchni Aleksandry Zaprutko-Janickiej przedstawia poruszający obraz świata, w którym żywność szmugluje się w trumnach, zarżniętą świnię przebiera za staruszkę, by uniknąć niemieckiej kontroli, a hitlerowska propaganda tłumaczy wychudzenie Polek dbaniem o figurę. Książka ukaże się we wrześniu nakładem Wydawnictwa Znak.

Aleksandra Zaprutko-Janicka, „Okupacja od kuchni” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Aleksandra Zaprutko-Janicka, „Okupacja od kuchni” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W Polsce w czasie okupacji głód był powszechny, lecz budził w Polakach niesamowite pokłady kreatywności. Pustym brzuchom próbowano zaradzić, gotując prawie wszystko i przełamując wszelkie żywieniowe opory. Generał Bór-Komorowski zjadł kota w śmietanie i nawet o tym nie wiedział.

Aleksandra Zaprutko-Janicka otwiera przed czytelnikiem domowe kuchnie, zaplecza restauracji, zatęchłe spiżarnie, podgląda uliczne targowiska i kryjówki szmuglerów z czasów II wojny światowej. To opowieść o czasach, w których za nielegalne świniobicie można było trafić do Auschwitz, warzywa hodowano w podwórkach kamienic, żołędzie wykorzystywano na kilkanaście sposobów, a zużytymi fusami handlowano na czarnym rynku.

To także niezwykła książka kucharska – pełna oryginalnych przepisów i praktycznych porad. Dzięki niej można sprawdzić, jak dziś smakują okupacyjne rarytasy, i odkryć wiele zapomnianych potraw.

Okupacja od kuchni to nie tylko historia walki z głodem – to przede wszystkim historia polskiej zaradności i hartu ducha.

Aleksandra Zaprutko-Janicka, Okupacja od kuchni
Premiera: 7 września 2015 roku
Wydawnictwo Znak Horyzont

Dodaj komentarz