• 2015-08-20

Matteo Garrone przedstawia triumf wyobraźni

Reżyser Gomorry, Matteo Garrone, stworzył nominowany do Złotej Palmy na tegorocznym festiwalu w Cannes film fantasy Pentameron. Widowiskowa produkcja powstała na podstawie zapomnianego, prawie czterystuletniego zbioru opowiadań Giambattisty Basilego o tym samym tytule.

„Pentameron”, reż. Matteo Garrone (źródło: materiały prasowe)

„Pentameron”, reż. Matteo Garrone (źródło: materiały prasowe)

Wszystko zaczyna się od wyprawy po serce morskiego potwora. Zaborcza i wyniosła królowa (Salma Hayek) gotowa jest poświęcić niejedno życie, żeby osiągnąć swój cel – urodzić upragnionego syna. Popadający w szaleństwo nieobliczalny król (Toby Jones) oddaje rękę swojej pięknej i niewinnej córki zdeformowanemu olbrzymowi. Dwie tajemnicze siostry zabiegają o względy lubieżnego władcy (Vincent Cassel). Stawką są wieczna młodość i nieustające piękno, ale wygrać może tylko jedna z nich. W każdym człowieku kryje się potwór. A miłość, piękno i marzenia mają swoją wysoką cenę.

Pełne grozy, ale też zmysłowości historie, które wyprzedziły o kilka wieków pomysły chociażby J.R.R. Tolkiena, traktują o pożądaniu prowadzącym do szaleństwa, o skrytych pragnieniach przeradzających się w obsesję i o mrocznej naturze człowieka.

Do udziału w stworzeniu filmowego świata Pentameronu reżyser zaangażował gwiazdorską obsadę (między innymi Salma Hayek, Stacy Martin, Vincent Cassel) i wizjonerów kina – nagrodzonego Oscarem twórcę muzyki do Grand Budapest Hotel i Jak zostać królem Alexandre’a Desplat, autora zdjęć do filmów Tima Burtona i Davida Cronenberga Petera Suschitzky’ego czy odpowiadającego za scenografię w filmach Martina Scorsese Dimitri Capuaniego.

Pentameron
Reżyseria: Matteo Garrone
Obsada: Salma Hayek, Vincent Cassel, Toby Jones, Stacy Martin
Dystrybucja: M2 Films
Premiera: 16 października 2015 roku

Dodaj komentarz