Sułek utrwala efemeryczność działań ludzkich

Akcja Gluety 2015 to kolejna praca Marka Sułka, w której wykorzystywany jest człowiek – jako forma i energia – oraz prosty materiał budowlany, który przetwarza efemeryczny udział człowieka w trwały obiekt. Projekt polega na stworzeniu serii niezwykłych obiektów/rzeźb, które staną na betonowym dziedzińcu Teatru Druga Strefa.

Marek Sułek, Gluety 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Sułek, Gluety 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kształty rzeźb powstawać będą poprzez nakładanie na każdą z dziesięciu biorących w akcji osób pianki pcv. Materiał ten szczelnie pokryje ubrania modeli, rozkurczając się i puchnąc. Po zastygnięciu osoby znajdujące się w środku „kokonów” zostaną uwolnione. W ten sposób pozostawione zostaną na placu trwałe ślady – rzeźby, w których, podczas ich tworzenia, skumulowały się czyjeś przeżycia.

Marek Sułek – absolwent ASP w Warszawie i Rietveld Academie w Amsterdamie. Artysta zajmuje się działaniami w przestrzeni miejskiej, realizuje projekty rzeźbiarskie, malarskie i fotograficzne. Jest autorem szeregu artystycznych przedsięwzięć, takich jak Strefy Odrealnionej Rzeczywistości, Rzeźby Jednorazowego Użytku czy akcja z serii Mixing. Sułek ma na swym koncie szereg realizacji w miastach Europy oraz w USA, między innymi reprezentował Polskę na Expo w Hanowerze, w rocznicę ataków na WTC zrealizował akcję/rzeźbę w przestrzeni miejskiej Nowego Jorku pt. Skrawek Nieba znad Manhattanu, zaś w ostatnim czasie przeprowadził akcję/rzeźbę z Papierową Łódeczką podczas Expo 2015 w Mediolanie. Artysta stworzył artystyczną koncepcję Warszawa Niezwykła, w ramach której od kilkunastu lat realizuje projekty: Różowe Drzewo, Millenium na PKiN, Rzeźba Uliczna XL, Błękitne Aniołki na warszawskiej Pradze. Ostatnia realizacja artysty to znana Warszawiakom pływająca po Wiśle rzeźba Papierowa Łódeczka.

Marek Sułek Gluety 2015
29 sierpnia 2015 roku
Teatr Druga Strefa
Warszawa

Dodaj komentarz